Junta vyhnala po návštěvě Su Ťij pacienty z útulku

Rangún – Barmská vláda nařídila více než 80 lidem trpícím AIDS, aby opustili útulek, ve kterém je navštívila vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij. Disidentka byla před týdnem propuštěna po sedmi letech z domácího vězení a ve středu navštívila útulek ležící na předměstí Rangúnu. Nemocným slíbila, že jim sežene léky, které kvůli nemoci potřebují. Zároveň promluvila před šesti sty lidmi, kteří se sem za ní vypravili.

Den po Su Ťijině návštěvě vládní činitelé pacientům sdělili, že do příštího týdne musejí zařízení opustit, jinak budou čelit právním krokům. Jako důvod uvedli, že útulku nebylo obnoveno povolení k provozu. Podle zákona musejí majitelé budovy žádat každé dva týdny o povolení, aby mohli návštěvníci v domě přespávat. Dvoupatrový domek ze dřeva a rákosu v současnosti hostí 82 pacientů včetně několika dětí. Poskytuje jim nejen ubytování, ale také stravu, léky a do jisté míry i vzdělávání.

„V minulosti nám vždycky povolení obnovovali. Myslím, že úřady na nás chtějí tlačit kvůli návštěvě Su Ťij v útulku,“ prohlásil člen oficiálně rozpuštěné Su Ťijiny strany Zeyar, který patří k vedení útulku. Podle Zeyara zdravotnické orgány dnes přišly s nabídkou, že pacienty umístí ve svých střediscích pro osoby nakažené virem HIV. Někteří pacienti to ale odmítli.

Vůdkyně Národní ligy pro demokracii Su Ťij vyhrála se svou stranou před dvaceti lety parlamentní volby. Vojenská junta jí však odmítla předat moc a političku držela 15 z posledních 21 let v internaci, většinou v domácím vězení.

Úřady také zastavily na dva týdny vydávání oblíbeného časopisu o sportu First Eleven. Jde o trest za vydání čísla, na jehož titulní straně byla informace o porážce fotbalistů Chelsea Arsenalem, ale některé části titulku byly vystínovány jinou barvou natolik, že bylo možné přečíst výzvu: Su je na svobodě, sjednoťte se a neztrácejte naději.