Komise zrušila kandidaturu desítek afghánských poslanců

Kábul - Afghánská komise pro volební stížnosti zrušila kvůli údajným podvodům kandidaturu 19 lidí, kteří se v zářijových volbách dostali do parlamentu. Afghánistán stále nezná oficiální výsledek hlasování, četnými stížnostmi na podvody se zabývá nejen volební komise, ale také generální prokuratura. „Hlasy pro několik desítek lidí budou kvůli podvodům vyřazeny,“ sdělil nejmenovaný zdroj agentuře Reuters.

Volby se konaly 18. září, ale někteří kandidáti obvinili z podvodů i volební komisi. Jejich stížnostmi se zabývá prokuratura. Komise pro volební stížnosti, zřízená OSN, šetří na 6000 stížností.

Ve volbách se rozhodovalo o obsazení 249 parlamentních křesel. Zrušení kandidatur a zneplatnění vhozených hlasů mohou výsledek ovlivnit.

Volební komise v říjnu zrušila asi čtvrtinu z 5,6 milionu odevzdaných hlasů. Za neplatné byly označeny lístky z více než 2540 hlasovacích místností, tedy zhruba z každé sedmé. Vyvolalo to obavy z manipulací s výsledky ve prospěch favorizovaných kandidátů.

Tálibán bude dál bojovat proti NATO

Afghánský Tálibán dnes oznámil, že bude pokračovat v boji proti vojákům NATO, aby je přinutil odejít z Afghánistánu dřív než v roce 2014. Tálibán tak reagoval na sobotní oznámení NATO, které na svém summitu v Lisabnou oznámilo, že příští rok začne předávat bojovou odpovědnost místním jednotkám a že ty by ji měly převzít nad celou zemí do roku 2014.

Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid v dnešním e-mailovém vzkazu sdělil, že NATO nebude schopno do roku 2014 ustavit stabilní afghánskou vládu. Nezmínil se v něm o nabídce afghánského prezidenta Hamída Karzáího zapojit Tálibán do politického procesu a zahájit s ním mírové rozhovory. Velení Tálibánu jednat odmítá za přítomnosti zahraničních vojáků.

Podle Tálibánu je sobotní oznámení Severoatlantické aliance o předávání bojové odpovědnosti známkou neúspěchu Spojených států. V Lisabonu se jim prý „od spojenců v NATO nepodařilo získat další vojenskou podporu“ ani slib k dlouhodobé účasti na bojích.

Následky útoku afghánského Talibanu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24