Šikana vojáků v Afghánistánu v seriálu BBC se nelíbí britské armádě

Londýn – Britská televize BBC odvysílá epizodu seriálu, ve kterém se objeví šikana mezi vojáky v Afghánistánu. To se ale nelíbí britské armádě, podle které je snímek urážlivý. Autoři slíbili, že se před odvysíláním seriálu objeví upozornění, že jde o fikci. Omluvili se také, že nechtěli vojáky urazit.

Epizoda šestidílného seriálu Accused britské televize BBC vzbuzuje debaty. Seriál vypráví v jednotlivých dílech o lidech, kteří čekají na verdikt soudu poté, co spáchali různé zločiny. Poslední díl popisuje příběh dvou kamarádů, vojáků bojujících v Afghánistánu. Oba zde zažijí šikanu, jeden z nich kvůli ní spáchá sebevraždu. 

To se ale nelíbí britské armádě. Generál Peter Wall označil kontroverzní epizodu za „hluboce urážlivou vůči všem, kteří v této zemi slouží“ v ozbrojených silách. Autor seriálu Jimmy McGovern se ale brání, že takhle by seriál neměl vyznít. „Neměl jsem v úmyslu očerňovat britské vojáky, ke kterým chovám nejhlubší respekt. Jádrem dramatu je má víra v posvátnost života,“ prohlásil. 

Armáda požádala BBC, aby před seriálem odvysílala zvláštní upozornění. „Požádali jsme BBC, aby vysvětlila, že jde o fiktivní program, že neodpovídá skutečnosti a že s ním armáda nemá nic společného,“ uvedl mluvčí britského ministerstva obrany. 

Před časem v Británii vzbudil diskuse jiný televizní pořad, na stanici Channel 4 odvysílali fiktivní dokument, ve kterém byl v Afghánistánu unesen princ Harry.

Princ Harry
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ian Forshaw