Tuskova strana si udržela primátorku ve Varšavě

Varšava – Polské vládní straně Občanská platforma (PO) se zřejmě už v prvním kole komunálních voleb podařilo obhájit post primátorky Varšavy. Vyplývá to ze zveřejněných odhadů. Občanská platforma zřejmě také posílila své pozice v jednotlivých vojvodstvích. Opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského ovšem nedopadla tak špatně, jak se podle původních odhadů předpokládalo.

Po sečtení více než čtyř pětin hlasů PO získala v zastupitelstvech vojvodství 31,4 procenta hlasů, PiS podpořilo 23,1 procenta voličů. Strana PO zvítězila ve volbách v 16 vojvodstvích. Třetí je Polská lidová strana s 15,7 procenta hlasů a čtvrtý Svaz demokratické levice s 15,3 procenta hlasů.

Tuskova strana si připsala vítězství v hlavním městě, kde primátorský post podle všeho obhájila kandidátka PO Hanna Gronkiewiczová-Waltzová. Po sečtení asi poloviny hlasů měla podporu 52,6 procenta voličů, její největší rival, kandidát Práva a spravedlnosti Czeslaw Bielecki, získal asi 23,8 procenta hlasů.

Politologové upozorňují, že v místních volbách dopadli dobře i lidovci, koaliční partner Občanské platformy. Ta s nimi bude muset nyní více počítat.