USA vypustily obří špionážní satelit

Mys Canaveral (USA) - Vojenské letectvo Spojených států krátce před půlnocí vypustilo do vesmíru nový špionážní satelit, který je podle Národní agentury pro letecký průzkum (NRO) největší na světě. Na oběžnou dráhu kolem Země ho dopravila raketa Delta IV Heavy. Nová družice podle brigádního generála letectva Eda Wilsona podpoří prostředky NRO k zajištění obrany země, napsal server msnbc.com. Přesný účel satelitu, který je označován jako NROL-32, je utajován, nicméně se předpokládá, že jde o zařízení „k odposlouchávání s obrovskou sběrnou anténou“, poznamenal cbsnews.com.

Podle kosmického experta Teda Molczana je družice pátou ze série satelitů zvaných Mentor. „Patří mezi vůbec největší satelity, které kdy byly rozmístěny na oběžné dráze,“ řekl Molczan magazínu Spaceflight Now.

Satelity Mentor podle internetové encyklopedie Wikipedia sbírají z geostacionární oběžné dráhy kolem Země radiové signály. Jsou považovány za náhradu starších modelů družic Magnum/Orion. Podle pozorovatelů váží Mentory asi 5,2 tuny a mají obrovské radiové paraboly, jejichž průměr je odhadován na sto metrů. Rozměrná anténa se rozvine, jakmile zařízení dosáhne určené pozice.

Raketa odstartovala v neděli ve 23:58 SEČ z kosmodromu na Mysu Canaveral po několikaměsíčním zpoždění. Přípravy k vypuštění totiž zkomplikovaly technické problémy, těžkosti provázaly také naplňování nádrží palivem pro předpokládaný páteční start.

Delta IV Heavy je největším bezpilotním raketovým nosičem, který mají v současné době USA ve výzbroji. Tento nejvýkonnější typ raket Delta IV dokáže na nízkou oběžnou dráhu vynést téměř 26 tun nákladu, na geostacionární dráhu pak necelých 11 tun. Konsorcium United Launch Alliance (ULA), v jehož rámci na vývoji raket Delta IV spolupracují firmy Lockheed Martin a Boeing, start kvůli tajnému nákladu okomentovalo až sedm minut po odpálení. Zařízení v tuto chvíli pracuje normálně, ale žádné další upřesňující zprávy se nečekají.