Právníci požádají o milost pro Tárika Azíze

Bagdád - Právníci bývalého iráckého prominenta Tárika Azíze požádají prezidenta o udělení milosti. Chtějí tím Azíze uchránit před trestem smrti, který dostal 26. října za pronásledování šíitských politických stran za vlády Saddáma Husajna. Jeden z Azízových právníků Giovanni Di Stefano dnes prohlásil, že právníci nechystají proti rozsudku odvolání. Prezident Džalál Talabání minulý týden oznámil, že rozsudek smrti nad Azízem podepsat nehodlá, protože se domnívá, že není správné popravit nemocného čtyřiasedmdesátiletého křesťana.

Ústava ale umožňuje prezidentův podpis rozsudku smrti obejít. Může ho stvrdit také parlament nebo jeden z viceprezidentů. Navíc prezident může milost udělit jedině na doporučení předsedy vlády. Tím je teď nesmiřitelný odpůrce minulé vlády šíita Núrí Málikí. Jeho političtí spojenci patřili za Saddáma k pronásledovaným kruhům.

Podle AP je rozhodnutí právníků spolehnout se na Talabáního milost a nevyužít odvolání riskantní, protože Kurd Talabání za své pětileté působení ve funkci moc milostí neudělil. Právníci podle agentury asi také sázejí na mezinárodní tlak, protože na Azízovo propuštění naléhá Vatikán a několik států, které neschvalují tresty smrti.

Azíz byl v Saddámově vládě jediný křesťan. Zastával funkce ministra zahraničí a vicepremiéra. „Azíz nestojí o mimořádné zacházení kvůli tomu, že je křesťan. Usiluje o milost v rámci smiřování celého Iráku. Zabito a popraveno už bylo dost lidí,“ sdělil Di Stefano.