Česká firma se zapojí do vývoje evropské nosné rakety

Praha - Po vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA) se podařilo první české společnosti zapojit do vývoje evropské nosné rakety. Výzkumné pracoviště firmy SYNPO bude vyvíjet speciální polymerní vrstvu pro palivové nádrže na kapalný kyslík a vodík. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo zapojit do tak prestižního programu, jakým vývoj nových kosmických nosičů je,“ uvedl vedoucí Nanocentra firmy SYNPO Jiří Zelenka.

Cílem projektu je snížit hmotnost nosiče, a tím umožnit vynášení těžších nákladů na oběžnou dráhu. Ověřovací laboratorní model nosné rakety připravuje španělská firma EADS CASA Espacio. Projekt je součástí programu ESA zaměřeného na vývoj budoucích nosičů, který má za cíl zabezpečit konkurenceschopnost Evropy v oblasti nosných raket i po roce 2020. Nová generace nosných raket by měla nahradit stávající raketu Ariane 5.

SYNPO je podle Jakuba Řeháka z České kosmické kanceláře v ESA programu přípravy vývoje budoucí nosné rakety průkopníkem, který ukazuje cestu dalším potenciálním účastníkům z České republiky. Úspěšným řešením projektu získá SYNPO možnost podílet se v budoucnu na výrobě nových evropských nosných raket.