Izrael přijal zákon znesnadňující vrácení anektovaných území

Jeruzalém - Izraelský parlament přijal zákon ztěžující vracení území anektovaných území po válkách v minulém století. Napříště bude k odstoupení takového území třeba souhlas dvou třetin parlamentu nebo většiny občanů v referendu. Napsala to agentura AP. Zákon se týká prakticky jen Golanských výšin a východního Jeruzaléma, a nikoli západního břehu Jordánu, který Izrael neanektoval.

Golanské výšiny dobyl Izrael na Sýrii v roce 1967, stejně jako východní část Jeruzaléma. Golanské výšiny jsou strategicky nenahraditelné a Sýrie slibem o jejich návratu podmiňuje obnovu mírových rozhovorů. Východní Jeruzalém požadují Palestinci jako hlavní město svého budoucího státu, který by měl tvořit západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

Ve východním Jeruzalému ale žije 200.000 Židů, Izrael tuto část města formálně připojil k západní části a považuje Jeruzalém za nedělitelný. Na západním břehu Jordánu, jehož se zákon bezprostředně netýká, žije v osadách na 300.000 Židů, ale o osudu těchto osad chce Izrael vyjednávat. Sýrie nový zákon nekomentovala, mluvčí palestinské vlády zákon hodnotil jako pokus o vytvoření překážek na cestě k míru.

Zákon má v Izraeli dost kritiků. Podle nich se vláda chce za referendum schovat, protože ví, že nemá dost síly tak zásadní územní rozhodnutí prosadit politicky. Kritici tvrdí, že jediným referendem v izraelské demokracii mají být parlamentní volby a že pokud vláda nebude chtít daná území odevzdat, musí mít odvahu to sdělit. Navíc prý zákon zvyšuje pravděpodobnost války s arabským světem, protože Arabové přestanou věřit v možnost úspěchu mírových jednání s Izraelem.

222314 nov 10