Na Korejském poloostrově se zase střílelo

Soul - Dva jihokorejští námořníci zemřeli a dalších 18 bylo zraněno při ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong severokorejskou armádou. Jihokorejské jednotky palbu opětovaly. Soul uvedl svou armádu do nejvyšší pohotovosti. Jihokorejský prezident I Mjong-bak řekl, že se snaží zabránit tomu, aby incident přerostl ve větší ozbrojený konflikt. Podle televize YTN Soul varoval Pchjongjang před tvrdší reakcí, pokud KLDR bude pokračovat v provokacích. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Číně Roberta Mikoláše došlo po útoku k telefonickému spojení mezi Severní a Jižní Koreou.

Podle různých zdrojů zhruba 50 až 200 dělostřeleckých granátů zasáhlo jihokorejský ostrov Jonpchjong ležící západně od Korejského poloostrova, a to v pohraniční oblasti, o kterou oba korejské státy vedou dlouholetý spor. Palba byla namířena proti jihokorejské vojenské posádce, která je na ostrově rozmístěna. Během ostřelování bylo poškozeno také několik budov, které vyhořely. Po incidentu se na několika místech údajně nekontrolovaně šířil požár.

„Severokorejská dělostřelecká jednotka rozpoutala provokační střelbu ve 14:34 (6:34 SEČ) a jihokorejské oddíly na palbu okamžitě odpověděly,“ sdělil agentuře AFP mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

Video Studio ČT24: Konflikt na Korejském poloostrově
video

Studio ČT24: Konflikt na Korejském poloostrově

Severokorejská hlasatelka:
„Jihokorejská loutková vláda provokativně vystřelila desítky granátů na naše území. Revoluční ozbrojené síly odpověděly silným protiútokem.“

Mluvčí jihokorejského prezidenta Hong Sang-pyo:
„Něco takového nemůžeme připustit. Naše ozbrojené síly potrestají jakoukoliv další severokorejskou provokaci.“

Jihokorejské armádní velení nařídilo vojenskému letectvu, aby nad ostrovem, kde žije přes 1 200 obyvatel, podniklo se stíhačkami F-16 kontrolní lety. Podle místního obyvatele citovaného YTN dopadlo na ostrov asi 50 granátů, obyvatelé byli evakuováni do bunkrů. „Nejméně deset domů začalo hořet. Dali nám pomocí tlampačů příkaz, abychom své domy opustili,“ sdělil televizi místní občan. Podle televizních záběrů stoupaly na několika místech nad ostrovem sloupce dýmu.

Jihokorejské dělostřelectvo odpovědělo asi 80 výstřely, sdělil jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong. V oblasti vedlo jihokorejské letectvo a námořnictvo kombinované cvičení, což mohlo vyvolat odpověď Severní Koreje, sdělil YTN nejmenovaný vojenský činitel.

Incident se stal v době, kdy zmocněnec amerického prezidenta pro Severní Koreu Stephen Bosworth odletěl do Číny ke konzultacím o severokorejském jaderném programu.

Vážný incident vyostřil napětí mezi oběma Korejemi už letos v březnu, kdy severokorejská ponorka pravděpodobně potopila jihokorejskou válečnou loď Čchonan. Na její palubě tehdy zemřelo 46 jihokorejských námořníků.

Hranice na moři není - na rozdíl od pozemní demilitarizované zóny - od korejské války přesně kodifikována. Byla vyznačena vedením OSN a Severní Korea proti tomuto vymezení dlouhodobě protestuje. Kolem ostrovů, které jsou předmětem sporu obou zemí, často dochází k podobným vojenským konfliktům. Obyvatele Soulu vzdáleného jen stovku kilometrů zprávy zaskočily. „Můžou mě povolat jako záložníka, mám pocit, jakoby mohla vypuknout válka, vážně se bojím,“ říká jeden z obyvatel johokorejské metropole.

Na Korejském poloostrově panuje formálně od války z 50. let minulého století jen příměří. Mírová smlouva nebyla dosud uzavřena, protože KLDR ji chce podepsat pouze s USA, bez účasti Jižní Koreje.

Incident vyvolal obavy z eskalace napětí

Střelba vyvolala ve světě obavy z eskalace napětí mezi oběma korejskými státy. Podle francouzského diplomatického zdroje v New Yorku by se v nejbližších dnech RB OSN mohla sejít, aby posoudila mezikorejský incident. Případné uspořádání schůzky je ve stadiu příprav. Severokorejský úder odsoudil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Událost označil za jeden z nejhorších incidentů od konce korejské války.

Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí musí obě strany učinit „více pro to, aby přispěly k míru“. Za nezbytný pak činitel na tiskové konferenci označil návrat k šestistranným rozhovorům o severokorejském jaderném programu.

Severní Korea už před několika týdny oznámila, že se chce vrátit k rozhovorům o jaderném odzbrojení, které před dvěma roky přerušila. USA a Jižní Korea ale obnovení jednání podmiňují změnou postoje komunistického režimu.

Stephen Bosworth, americký vyslanec pro KLDR:
„Spojené státy silně odsuzují tuto severokorejskou agresi. I nadále pevně stojíme po boku svých spojenců.“

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí:
„Toto je už třetí incident za tento rok. Ten poslední je ale kolosální hrozbou pro celý region. Útočník nese ohromnou zodpovědnost.“

Ruské ministerstvo zahraničí dnes varovalo před eskalací napětí. „Je důležité, aby to nevedlo k eskalaci situace na Korejském poloostrově,“ citovala agentura Interfax zdroj z ministerstva.

Japonská vláda po incidentu vytvořila zvláštní informační a koordinační radu, která má sledovat vývoj událostí na Korejském poloostrově. Oficiálně Tokio na incident dosud nereagovalo.

Útok odsoudil i Bílý dům a potvrdil závazek bránit svého spojence: „Spojené státy ostře odsuzují tento útok a vyzývají Severní Koreu, aby zastavila bojovou akci. USA se plně zavazují k obraně svého spojence, Korejské republiky, a k udržování regionálního míru a stability.“

/*json*/{"map":{"lat":37.770714738496,"lng":126.57348632812,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.160316546737,"lng":125.89233398438,"type":"35","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/