Němci nebudou muset od července na vojnu

Drážďany – Od prvního července 2011 končí v Německu povinná vojenská služba. Německo je jednou z posledních zemí, které v Evropě uplatňuj brannou povinnost. Její zrušení je součástí reformy armády, které vede k její profesionalizaci. Cílem je zvýšit výkonnost a efektivitu armády, učinit ji modernější a kompaktnější.

Postupně by se měl snížit počet vojáků na 185 tisíc. Oznámil to německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg na vystoupení před armádními důstojníky v Drážďanech. Je to poprvé, co zaznělo konkrétní datum pozastavení povinné vojenské služby. „Jde o nejhlubší úsporný zásah do bundeswehru od jeho vzniku,“ řekl Guttenberg.    

Branná povinnost sice zůstane zakotvena v německé ústavě, ale nebude uplatňována. Role bundeswehru v rámci NATO by se tak podle ministra neoslabila, ale naopak posílila, přičemž jeho využitelnost by se zřetelně zvýšila - země by mohla na mise do zahraničí vysílat více vojáků. 

Z 28 členských států NATO dosud branná povinnost platí v pěti. Kromě Německa jsou to Řecko, Turecko, Estonsko a Norsko. Česko ji pozastavilo od roku 2005. Znamená to, že branná povinnost může být opět zavedena při ohrožení státu nebo za válečného stavu.