V Belgii zatčeni údajní teroristé

Brusel - V Belgii, Německu a Nizozemsku bylo zatčeno deset lidí, kteří jsou podezřelí z toho, že připravovali atentát v Belgii. Podle belgické prokuratury by se mohlo jednat o nebezpečné islamisty, kteří jsou přívrženci islámské svaté války - džihádu.

Sedm z deseti podezřelých policisté zadrželi v belgických Antverpách, dva v Nizozemsku a jednoho v Německu. Jde o Belgičany, Nizozemce, Maročany a jednoho Rusa.   

Zatýkáním vyvrcholila dlouhodobá akce, kterou od konce roku 2009 vedl vyšetřující soudce Philippe Van Linthout. Vyšetřování se zaměřovalo na působení teroristických skupin v Belgii. „Utajené vyšetřování probíhalo od loňska. Atentát připravovala mezinárodní skupina, která používala webové stránky Ansar al Mudžahedín,“ oznámila mluvčí úřadu belgického prokurátora Leen Nuytsová.

Video Rozhovor s Radanou Makariusovou
video

Rozhovor s Radanou Makariusovou

Zatčení aktivisté se podíleli na internetových stránkách www.ansar1.info, které skládají obdiv organizátorům nedávných pokusů o útok na letadla do USA, kdy byly v nákladních letounech nalezeny výbušniny v tiskárnách. Podle stránek vyšel teroristy celý útok na pouhých 72 tisíc korun. 

Stopa vede i na Kavkaz

Zatčený Rus by mohl být ale údajně napojen i na čečenskou teroristickou organizaci Kavkazský emirát v čele s Doku Umarovem, který se příhlásil k útokům na moskevské metro. Podle vyšetřovatelů měl zatčený Rus za úkol shánět mladíky, kteří by byli ochotni bojovat v řadách čečenských extremistů.

V Německu mají teď plné ruce práce s vlastní bezpečnostní situací. Kvůli hrozbám teroristických útoků zpřísňují bezpečnostní opatření. Do odvolání je uzavřená skleněná kopule na vrcholku Bundestagu. Davy turistů vystřídali policisté se samopaly. A to minimálně do konce roku.

Německý Spolkový sněm
Německý Spolkový sněm