Írán odstavil několik centrifug

Vídeň – Írán kvůli technickým problémům musel vyřadit z provozu několik centrifug na obohacování uranu. Íránci obohacují v továrně v Natanzu uran na 3,5 procenta, chtějí ho využít jako palivo v jaderných elektrárnách. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) už má Írán 33 kilogramů uranu obohaceného na vyšší stupeň a dohromady má přes tři tuny uranu obohaceného na nižší úroveň.

Íránci používají hlavně centrifugy typu P-1 upravené z evropského zařízení propašovaného do Íránu v 70. letech. Tyto typy se přehřívají a nepřiměřeně chvějí. Co přesně odstavilo centrifugy v Natanzu z provozu, ale není jasné. 

Íránský viceprezident pro jadernou energetiku Alí Akbar Sálehí řekl, že program obohacování se nezastavil. Spekuluje se o možné souvislosti poruchy s počítačovým virem Stuxnet, který se dostal do počítačů zaměstnanců jaderné elektrárny v Búšehru. Sálehí ale prohlásil, že nepřátelé se Stuxnetem neuspěli.   

Írán nedávno přistoupil na pokračování rozhovorů o svém jaderném programu se šesti velmocemi, což je pět stálých členů RB OSN a Německo. Jednat by se mělo začátkem prosince.