Íránka možná unikne trestu smrti

Teherán –  Íránka Sakíne Aštíaníová možná nakonec popravena nebude. Žena byla odsouzena k smrti za vraždu a nevěru. Výbor pro lidská práva ale bojoval za zmírnění trestu. Podle všeho by se mu mohlo podařit verdikt odvrátit, sdělil to dnes šéf íránského výboru pro lidská práva Mohammad Džavád Larídžání.

Třiačtyřicetiletá Aštíaníová byla v roce 2006 odsouzena za nevěru k ukamenování. Původní doznání ale později odvolala a tvrdila, že se přiznala pod nátlakem. Později íránské úřady oznámily, že se žena podílela na vraždě manžela, a za to byla odsouzena k trestu smrti oběšením. Výkon trestu byl odložen a případ nyní přezkoumává nejvyšší soud. 

„Výbor pro lidská práva se zasloužil o snížení trestu a myslíme si, že je velká šance na záchranu jejího života,“ řekl Larídžání v rozhovoru pro íránskou televizi Press TV. 

Stěžoval si také na sdělovací prostředky. Podle něj věnují případu Aštíaníové nepřiměřenou pozornost a pominuly případ nedávno popravené Američanky, která si zaplatila vraždu manžela a nevlastního syna. „O té americké ženě se nemluví, zato se hodně kritizuje náš soudní systém. Dokazuje to zaujatost médií proti Íránu,“ řekl Larídžání.