Třetina Američanů je proti tělesným skenerům

Washington – Polovině Američanů se nelíbí tělesné prohlídky na letištích, třetina pak nesouhlasí s letištními skenery. Ukázal to průzkum deníku The Washington Post a televizní stanice ABC. Podle amerického šéfa bezpečnosti v dopravě by se důkladné kontroly cestujících na letištích mohly v budoucnu zmírnit. V nejbližších dnech se ale žádná změna nechystá.

I když v poslední době sílí kritika kontrol na letištích, především skenerů, které odhalují celé tělo, přesto s jejich používáním souhlasí 64 procent Američanů. Většina lidí tak upřednostňuje bezpečnost před osobním soukromím. Celkem 68 procent Američanů pak podporuje, aby vláda bojovala proti terorismu, i kdyby to znamenalo zásah do soukromí.

Zabavený sáček na moč

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala

I tak se ale objevují hlasy, že kontroloři na letištích zacházejí příliš daleko. Zpravodaj ČT v USA Michal Kubal například popsal případ, kdy na letišti odebrali muži, který měl umělý vývod z ledvin, sáček, který zachytává moč. Letuška po rakovině prsu musela ukázat ostraze svůj implantát.

Jiní si zase stěžují, že tělesné prohlídky, které musejí absolvovat cestující, již odmítli projít kontrolou tělesnými skenery, jsou příliš intimní. Úředníci důsledně prohmatávají cestující například v rozkroku. „Když babičce osahávají prsa, to už je prostě příliš. Když pořizují nahé fotografie detailní natolik, že je poznat, kdo má obřízku, to je prostě příliš,“ zlobí se odpůrce kontrol James Babb.

Na dnešek se připravuje bojkot, někteří cestující by mohli odmítnout kontrolu skenery, což by mohlo znamenat před Dnem díkůzvdání kolaps dopravy. Podle amerického autoklubu AAA se v souvislosti se svátkem Díkuvzdání vydá na cesty kolem 42 milionů Američanů. Naprostá většina jich ale pojede autem, letadlo zvolí asi 1,6 milionu lidí.

Úřady zavedly zpřísněné kontroly kvůli obavám z možného teroristického útoku. Používané metody mají zamezit podobnému případu, jako byl pokus o atentát loni o Vánocích. Muž z Nigérie tehdy propašoval ve spodním prádle na palubu letadla do Detroitu výbušninu, nepodařilo se mu ji však odpálit.