Afghánistán má konečné výsledky, lidé proti nim ale protestují

Kábul – Afghánská nezávislá ústřední volební komise (IEC) dnes zveřejnila výsledky zářijových parlamentních. Chybí pouze výsledky z jedné provincie, i tak je ale rozhodnuto o obsazení 238 ze 249 křesel dolní komory parlamentu. Proti výsledkům voleb dnes v Kábulu protestovalo několik desítek lidí.

„Uspořádání voleb je složitý proces… Naštěstí se ale navzdory všem záludnostem afghánskému národu podařilo volby zorganizovat a dnes můžeme vidět, pro koho lidé hlasovali,“ řekl novinářům šéf IEC Fajsal Ahmad Manáví při vyhlašování výsledků. Komise také vyloučila, že by se v některém z okrsků měly volby opakovat. 

Chybí pouze výsledky z provincie Ghazní, kde byl bezpočet nesrovnalostí a stížností. Známy mají být za tři dny až týden. 

Parlamentní volby z 18. září zastínily stížnosti na údajné manipulace a podvody při hlasování. Volební komise v říjnu zrušila asi čtvrtinu z 5,6 milionu odevzdaných hlasů, za neplatné byly označeny lístky ze zhruba každé sedmé hlasovací místnosti. Komise zrušila kvůli podvodům mandát 24 zvolených kandidátů. 

Desítky demonstrantů dnes vyšly do ulic Kábulu na protest proti volebnímu procesu, který byl podle nich zkorumpovaný a ostudný. Kolem 150 lidí se shromáždilo před palácem prezidenta Hamída Karzáího, kterého vyzývali, aby „naslouchal národu“. Někteří nesli transparenty hlásající „Uloupený parlament = kolaps demokracie“ nebo „IEC je nepřítel demokracie“.