Miny zabily loni nejméně lidí od doby, kdy se oběti počítají

Ženeva – Loni zemřelo po výbuchu nášlapných min téměř 4000 lidí. Uvádí to výroční zpráva o počtech nášlapných min ve světě, kterou dnes v Ženevě zveřejnila Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL). Je to vůbec nejmenší počet obětí od doby, kdy se začaly tyto údaje zaznamenávat. Podle ICBL je to důsledek značného úsilí odminovat oblasti zasažené válkou.

Za loňský rok zahynulo na světě 3965 lidí kvůli explozím nášlapných min ponechaných v zemi po válečných konfliktech. Pokles počtu obětí je mimo jiné důsledkem pokračujícího úsilí o odminování oblastí zasažených válkou, které tyto organizace podporují. Během roku 2009 bylo takto odminováno na 200 kilometrů čtverečních území a dalších 350 kilometrů čtverečních bývalých bojových oblastí bylo očištěno od nevybuchlé munice. 

Velký podíl má na menším počtu obětí i mezinárodní úmluva o zákazu užívání min. Úmluvu o zákazu použití, skladování a výroby protipěchotních min a o jejich zničení ze 4. prosince 1997 vypracovala Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL) za podpory některých zemí. V platnost vstoupila 1. března 1999. Přistoupilo k ní už 80 procent zemí světa. Naproti tomu 39 zemí dosud úmluvu nepodepsalo, mezi nimi i Čína, Indie, Pákistán, Rusko a USA. 

„Pokrok zaznamenaný za loňský rok ukazuje, že mezinárodní úmluva o zákazu protipěchotních min funguje,“ prohlásil Mark Hiznay z organizace Human Rights Watch na tiskové konferenci v ženevském sídle OSN.   

Výrobu nášlapných min se podařilo ve světě vesměs zastavit, jediné tři země, které je podle ICBL nadále vyrábějí, jsou Indie, Barma a Pákistán. Z nich pouze barmská vojenská vláda jako jediná na světě potvrdila, že je používá. „Nevládní ozbrojené skupiny“ však nášlapné miny podle zprávy používají celkem v šesti dalších zemích. Jsou to Afghánistán, Kolumbie, Indie, Barma, Pákistán a Jemen.