I Poláci již mají jasno - Lisabonská smlouva je v souladu s ústavou

Varšava - Lisabonská smlouva reformující fungování Evropské unie je v souladu s ústavou Polska. Dnes o tom rozhodl polský ústavní soud, který zamítl žalobu senátorů z euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle jejího předsedy Jaroslawa Kaczyńského nebyla zodpovězena hlavní otázka – zda je na prvním místě ústava a Polsko je suverénní zemí, nebo zda je tomu naopak. Jisté podle Kaczyńského je, že se jeho strana nehodlá s verdiktem smířit a k záležitosti se brzo znovu vrátí.

Senátoři, kteří se na ústavní soud obrátili, se obávají, že kvůli Lisabonské smlouvě budou Poláci muset přijímat rozhodnutí evropských orgánů, i když s nimi nebudou souhlasit. Piotr Andrzejewski z PiS, jež je největší polskou opoziční stranou, nicméně už dříve řekl, že bez ohledu na rozhodnutí ústavního soudu jde hlavně o to, aby soudci vypracovali výklad Lisabonské smlouvy. Andrzejewski tvrdí, že v Polsku je minimální povědomí o tomto dokumentu a důsledcích, jež něho vyplývají.

„Hanba! Zpečetíte dělení Polska,“ křičel dnes v soudní síni jistý člověk, kterého vzápětí vyvedla ochranka.

Lisabonská smlouva reformující fungování Evropské unie začala platit loni začátkem prosince. Jako poslední ze zemí sedmadvacítky ji ratifikovala Česká republika, předposlední zemí bylo Polsko. Kritický postoj k tomuto dokumentu spojoval českého prezidenta Václava Klause a jeho dnes už nežijícího polského kolegu Lecha Kaczyńského.