Zvýšení školného znovu vyhnalo studenty do ulic

Londýn - Studenti ve Velké Británii znovu protestovali proti zvýšení poplatků na vysokých školách. Vláda je chce zvednout až na devět tisíc liber ročně, což je bezmála třikrát tolik než v současnosti. O návrhu má hlasovat britský parlament ještě do konce roku. Tisíce studentů se dnes dopoledne sešly v 15 univerzitních městech a v centru Londýna. Policie je předem varovala, že proti nim zakročí, pokud dojde k násilnostem. Ty sice byly oproti předchozím akcím méně rozsáhlé, nakonec ale byly zatčeny čtyři desítky studentů, z toho 15 v Londýně. Zraněni byli dva policisté a 11 demonstrantů.

Pochody a další pouliční protesty uspořádali studenti v Manchesteru, Liverpoolu, Oxfordu, Cambridgi, Edinburghu a dalších městech. V Plymouthu či Birminghamu studenti obsadili i některé univerzity. V centrální části Londýna, kde sídlí kromě některých vládních úřadů také liberální demokraté, se střetly pořádkové síly s demonstranty. Ti se pokoušeli prorazit policejní kordony a na policisty házeli nejrůznější předměty. Skupina demonstrantů zdemolovala prázdné policejní vozidlo nedaleko budovy parlamentu, rozbíjela okna finančních úřadů a založila několik požárů. Dočasně také zastavila dopravu.

Mluvčí studentské organizace Síť aktivistů ve vzdělávání (EAN) Mark Bergfeld dnes prohlásil, že studenti mají právo na protest, na občanskou neposlušnost i na obsazování svých škol. Organizátoři slíbili na dnešek „karneval odporu“ s hudbou a tancem. Další protest byl ohlášen na příští úterý.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Jeden z protestujících studentů:

„Škody při demonstracích jsou nesrovnatelné se škodami, které dělá vláda konzervativců a liberálů. Ničí vyšší vzdělání, ničí sociální stát a zavádí úsporná opatření. Nemají žádný mandát k tomu, aby rozbili budoucnost dalších generací. To je mnohem horší než několik rozbitých oken.“

Studenti budou usilovat o odvolání liberálnědemokratických poslanců

Při předchozích protestech před dvěma týdny, kterých se zúčastnilo na 50 tisíc lidí, část demonstrantů rozbíjela okna v londýnském sídle vládní Konzervativní strany premiéra Davida Camerona a budovu na čas obsadila. Na 65 studentů bylo zatčeno. Před soudem se dnes ocitl osmnáctiletý Edward Woollard, který při minulých protestech v Londýně shodil na policisty ze střechy hasicí přístroj. Ke svému činu se přiznal. Mladíkovi hrozí až pětileté vězení. Woollard se dnes za své chování veřejně omluvil.

Vláda počátkem měsíce oznámila, že dosavadní roční limit pro nejvyšší školné 3 290 liber zvýší od roku 2012 na 9 000 liber (asi 260 tisíc korun). Stejně jako nyní si studenti na zaplacení školného budou moci vzít relativně výhodné půjčky. Podle kritiků vyšší školné nepřinese lepší výuku, protože jen nahradí peníze, které vláda usilující o snížení rozpočtového schodku vysokým školám vezme.

Liberální demokraty studenti obviňují ze zrady předvolebního slibu, že se školné úplně zruší. Vůdce liberálních demokratů Nick Clegg vyzval dnes studenty, aby si místo demonstrací a křiku text návrhu na poplatky pořádně prostudovali, protože by zjistili, že v konečném součtu mají platit méně než doposud, nemluvě o slevách, jichž se dostane těm nejchudším.

Studentské organizace již dříve oznámily, že budou usilovat o odvolání těch liberálnědemokratických poslanců, kteří vyšší školné podpoří. Chtějí využít zákona, který navrhuje právě vládní koalice a který má umožnit vypsání doplňovacích voleb, pokud aspoň deset procent voličů v daném volebním obvodu podepíše petici vyjadřující poslanci nedůvěru.