NASA nepustí Discovery k ISS ani začátkem prosince

Washington - NASA už poněkolikáté odložila start raketoplánu Discovery. Ten byl ohlášený naposledy na 3. prosince, nakonec se však uskuteční v období mezi 17. a 20. prosincem. Technici mají dostat víc času na objasnění příčin prasklin objevených na palivové nádrži. Raketoplán měl k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vzlétnout původně 5. listopadu. „Nejsme připraveni na start v rozmezí mezi 3. a 7. prosincem“, jak bylo původně plánováno, řekl ředitel programu raketoplánů John Shannon. „Jde o komplexní problém, musíme pochopit míru rizika,“ dodal.

Původní, listopadový termín startu byl zrušen kvůli úniku paliva zjištěného při plnění vnější palivové nádrže. Pak technici objevili trhlinu v izolaci nádrže a několik dalších pod ní.

Discovery má k ISS podniknout jedenáctidenní misi. Má na stanici vynést logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy. Na palubě Discovery bude i humanoidní robot Robonaut 2, který má při vesmírné misi ukázat, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze. 

Nepodaří-li se raketoplánu odstartovat v prosinci, bude mít další příležitost až v únoru. Mise je posledním letem Discovery po 26 letech služby. Raketoplán poprvé letěl do vesmíru v roce 1984 a od té doby absolvoval 38 misí, při nichž strávil 351 dní na oběžné dráze.