Nad piráty se stahují mračna - noví zadržení i odsouzení

Haag – Nizozemské námořnictvo zadrželo v minulých dnech u břehů východoafrického Somálska 20 domnělých pirátů, kteří jsou podezíráni z účasti v nedávném útoku na loď u Seychelských ostrovů a únosu dvou jihoafrických členů její posádky. Agentuře AFP to dnes sdělily nizozemské úřady. V soudní síni se již ocitla i další skupina pirátů. Americký soud v Norfolku shledal vinnými pět Somálců obviněných z toho, že omylem přepadli americkou válečnou loď.

Nizozemská prokuratura požádala podle svého mluvčího, aby byla na zadržené uvalena vazba kvůli podezření, že se účastnili útoku na plachetnici Choizil a únosu dvou jihoafrických členů posádky. Námořní lupiči u Seychelských ostrovů unesli celkem tři její členy, jeden pak 7. listopadu únoscům unikl.

Podle mluvčího Wima de Bruina jsou údajní piráti na palubě nizozemské válečné lodi Amsterdam, která operuje v Adenském zálivu a u somálských břehů v rámci protipirátské mise Severoatlantické aliance. Na místo kvůli dalšímu vyšetřování míří nizozemští policisté. Úspěch v boji s pirátství hlásí také Evropská unie. Agentury informovaly, že námořní síly EU z operace Atalanta, která zde působí od konce minulého roku, v úterý zadržely 16 domnělých námořních lupičů.

Námořní lupiči, kteří u pobřeží Somálska i v Indickém oceánu řádí již několik let, se zřídka dostanou až před evropské soudy. Poprvé se tak stalo teprve letos 17. června , kdy nizozemská justice odsoudila pět somálských pirátů k pěti letům vězení za loňský útok na nákladní loď pod vlajkou Nizozemských Antil.

USA: Odsouzení za pirátství po 200 letech

Námořním lupičstvím se v několika případech zabývá také americká justice. Federální soud v Norfolku v americkém státě Virginie dnes shledal vinnými z pirátství a podobných zločinů pět Somálců, kteří byly zadrženi 1. dubna v Indickém oceánu západně od Seychelských ostrovů. Pětice zločinců původně předpokládala, že obsazuje obchodní loď, omylem ale zaútočili na americké válečné plavidlo USS Nicholas. Přestože byli ozbrojeni automatickými zbraněmi a raketovými granátomety, námořníci piráty přemohli. Nyní Somálcům hrozí doživotní vězení, o výši trestu však soud rozhodne až v březnu příštího roku. Je to poprvé po téměř dvou stech letech, co byl ve Spojených státech odsouzen někdo za pirátství.