Sarkozy zase jednou pojedl vtipné kaše

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy minulý pátek na summitu NATO v Lisabonu žertem obvinil novináře z pedofilie. Neunesl tlak médií, která ho obviňovala z údajné spoluúčasti v kauze prodeje francouzských ponorek Pákistánu v roce 1994. Svým žertem chtěl dát najevo, že se v aféře jedná o nepodložené spekulace, a jeho výroky měly jít striktně mimo záznam. Nyní na to na svých internetových stránkách upozornily některé francouzské listy.

Novináři se Sarkozyho dotazovali, jaká byla jeho role ohledně smlouvy o prodeji ponorek, jejíž součástí mělo být i „všimné“ pákistánským zástupcům, z kterého se měla velká část naopak vrátit do Francie na financování prezidentské kampaně na zvolení tehdejšího premíéra Edouarda Balladura hlavou státu. Sarkozy byl tehdy Balladurovým ministrem rozpočtu. Volby v roce 1995 nakonec vyhrál Jacques Chirac.

Nicolas Sarkozy si zažertoval na účet novináře:

„A co vy? Nic proti vám vůbec nemám, ale vypadá to, že jste pedofil. Kdo mi to řekl? Jsem jen o tom prostě hluboce přesvědčen! Můžete se nějak ospravedlnit?“

Špinavé peníze do Pákistánu nedorazily a podle některých názorů ve Francii to vedlo k pomstě pákistánských činitelů v podobě pumového útoku z roku 2002 proti francouzským inženýrům, který stál životy 11 z nich. Oficiálně je z atentátu podezřelá teroristická organizace al-Káida. Sarkozyho politický rival na pravé straně politické scény Dominique de Villepin, který se chystá v roce 2012 kandidovat na prezidenta, otázku v těchto dnech opět rozvířil.

Nashle zítra, pedofilové!

„Žijeme ve světě bláznů,“ reagoval Sarkozy na dotazy novinářů. Dal najevo, že je zcela absurdní, aby dával záležitost zpětně vyšetřovat na základě podle něj zcela nepodložených spekulací. A aby dovedl záležitost do konce, hovořil o pedofilii. Také když se s novináři loučil, řekl: „Nashledanou zítra, pedofilové!“

Není to první Sarkozyho úlet. Před dvěma a půl roku například rozčeřil mediální hladinu při incidentu na zemědělské výstavě v Paříži. Reagoval slovy „Tak odprejskni, blbečku“ na to, že jeden návštěvník výstavy mu odmítl stisknout podávanou ruku, protože by se prý ušpinil. Jeho slova byla zřetelně slyšet. Opozice a část tisku to halasně kritizovaly, zatímco vládní představitelé se snažili Sarkozyho omlouvat.