Vatikán uctí památku zavražděných iráckých křesťanů

Vatikán - U oltáře katedry ve vatikánské bazilice svatého Petra se dnes v pět hodin odpoledne bude konat zádušní mše k uctění památky 44 věřících a dvou kněží, kteří 31. října zemřeli při násilném přepadení kostela v centru Bagdádu. Iráčtí křesťané byli terčem islámských radikálů i v minulosti. Ještě před 30 lety tvořili tři procenta obyvatelstva, dnes jich je necelé jedno procento.

Ozbrojenci zaútočili na křesťany při večerní bohoslužbě, na tělech měli výbušniny a v rukou granáty. Několik lidí propustili, stovku si ale tehdy nechali jako rukojmí. Když irácké bezpečnostní složky začaly zasahovat, atentátníci se vyhodili do povětří. K masakru se přihlásila organizace Islámský stát v Iráku. Požadovala propuštění svých spolubojovníků z věznic v Iráku a Egyptě a muslimek z egyptských koptských klášterů. Pohrozila, že jinak irácké křesťany vyhladí.

„Je to hrůzný kriminální čin, který byl namířen proti vládě a její schopnosti zajistit bezpečnost a dodržování zákonů. Iráckým silám se podařilo útok zločineckého gangu zastavit, přesto potřebujeme profesionály, aby se během záchranné akce zajatci nestávali oběťmi,“ prohlásil tehdy křesťanský člen iráckého parlamentu Jonadem Kana.