Nizozemsko žádá Německo o vydání odsouzeného nacisty

Haag - Nizozemsko vydalo evropský zatykač na nacistického zločince nizozemského původu Klaase Fabera, který žije v Německu. Osmaosmdesátiletý Faber byl po 2. světové válce v Nizozemsku odsouzen na doživotí. V roce 1952 ale z vězení utekl do Německa, kde dodnes nerušeně žije. Faber je třetím nejhledanějším nacistou Střediskem Simona Wiesenthala. Naděje na jeho vydání je ale podle agentruy AFP malá. Nizozemsko požádalo Německo o vydání uprchlého zločince už v letech 1954 a 2004, německá justice to ale vždy zamítla. Letos v srpnu zatlačila v tomto směru na Berlín i izraelská vláda spolu s peticí 150 izraelských advokátů. Berlín a Haag v září ujistily, že si přejí, aby si Faber odpykal svůj trest.

Bavorsko ale reagovalo, že soud v Ingolstadtu už žádost o Faberovo vydání dříve zamítl a že to nejspíš učiní opět, pokud proti bývalému nacistovi nebudou předloženy nové důkazy.

Nizozemská prokuratura připustila, že není důvod k optimismu. „Musíme mít na paměti, že podmínky se oproti předchozím žádostem a procedurám nezměnily,“ uvedla v prohlášení.

Nyní osmaosmdesátiletý Faber se za druhé světové války přidal ke komandu SS Silbertanne a získal automaticky německé občanství. V roce 1947 byl v Nizozemsku odsouzen k trestu smrti za vraždu 22 Židů v táborech Westerbork a Groningen. Trest mu byl později změněn na doživotí. Po útěku do Německa se usadil v bavorském městě Ingolstadt.