Palinová opět „zazářila“, KLDR označila za spojence USA

New York - Konzervativní americká politička Sarah Palinová na sebe ve středu opět nechtěně strhla pozornost světových médií. V rozhlasové talk-show Glenna Becka zapáleně pronesla, že v nebezpečném konfliktu na Korejském poloostrově „musejí stát Spojené státy při svém severokorejském spojenci“. Washington má přitom spojence na jihu a komunistickou KLDR považuje za zločinného vyděděnce světové politiky. Šlo sice o zjevné přeřeknutí, média se ale do političky ihned pustila.

„Nemáme mnoho důvěry, že Bílý dům přijde s politikou dostatečně silnou k tomu, aby sankcionoval budoucí záměry Severní Koreje. To vytváří širší obrázek, který mě upřímně děsí, pokud jde o naší národní politiku, ale očividně musíme stát při našem severokorejském spojenci,“ prohlásila doslova Palinová.

Daily Mail odkázal Palinovou do školních lavic k lekci zeměpisu

„Palinová to zase dokázala,“ komentoval ironicky její výrok list The Times of India. Francouzská agentura AFP svým odběratelům neméně ironicky oznámila, že „americká konzervativní modla Palinová přeběhla na druhou stranu“. Britský Daily Mail Palinovou odkázal do školních lavic k lekci zeměpisu. „Přebreptnutí Palinové nemohlo přijít v méně vhodnou dobu,“ komentovala epizodu televizní stanice CBS s poukazem na diplomatickou horečku, kterou ve světě vyvolal severokorejský dělostřelecký útok na jihokorejský ostrov Jonpchjong.

Bývalá aljašská guvernérka je proslulá svou chabou orientací ve světové politice, která může fatálně ohrozit její vyhlídky na úspěch v příštích prezidentských volbách. Po měsících vyhýbavých odpovědí totiž nedávno dala najevo, že vážně uvažuje o stěhování do Bílého domu po volbách v roce 2012.