Soud snížil počítačovým pirátům trest vězení, zvýšil jim ale pokutu

Stockholm - Stockholmský odvolací soud potvrdil vinu trojice zakladatelů kontroverzního serveru Pirate Bay. Změnil jim ale výši trestu. Za porušování autorských práv loni dostali roční vězení a pokutu ve výši 4 a půl milionu dolarů. Nový verdikt snížil trest za mřížemi a zvýšil pokutu o dva miliony. Server Pirate Bay umožňuje bezplatné stahování autorsky chráněných děl - filmů, hudby a her.

Pirate Bay, založený už v roce 2003, se až do loňska úspěšně bránil všem pokusům policie i soudů o jeho zrušení. Loni ale soud poslal do vězení jeho čtyři zakladatele a nařídil jim odškodnění nahrávacích a filmových společností. Na portálu umožnili bezplatné stahování hudby, filmů nebo počítačových her.

Nahrávací společnosti a filmová studia žalovaly provozovatele portálu o náhradu škody ve výši 100 milionů švédských korun (přes 249 milionů korun). Loni soud určil pro zakladatele portálu roční soud vězení a pokutu 32 milionů švédských korun (85 milionů korun). Třem odsouzeným dnes odvolací soud verdikt zmírnil. Dvaatřicetiletý Fredrik Neij dostal deset měsíců, stejně starý Peter Sunde osm měsíců a padesátiletý Carl Lundström čtyři měsíce. Poslední ze zakladatelů se nemohl procesu zúčastnit kvůli zdravotním problémům.

Pokuta, kterou mají piráti platit solidárně dohromady, byla zvýšena na 46 milionů švédských korun (asi 122 milionů Kč).

Odvolací soud byl dlouho odložen kvůli podjatosti dvou soudkyň, které měly v případu rozhodovat. Začal tak až v září letošního roku. Původní rozsudek byl přitom důležitým a symbolickým vítězstvím pro desítky producentů, kteří ročně přicházejí kvůli pirátským kopiím o ohromné částky.

Server The Pirate Bay
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24