Sojuz se třemi kosmonauty přistál v Kazachstánu

Arkalyk - V kazašské stepi dnes přistála kabina kosmické lodě Sojuz TMA-M se třemi kosmonauty z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) - Rusem Fjodorem Jurčichinem a Američany Shannon Walkerovou a Dougem Wheelockem. Sojuz se od ISS odpojil ve 2:23 SEČ a na povrch Země dosedl podle plánu v 5:46 SEČ. Když se návratový modul s částí posádky řítil zpět k zemi, zaznamenaly přístroje pokles tlaku v kabině.

Stejná závada stála v roce 1971 životy trojice sovětských kosmonautů.  Walkerová, Wheelock a Jurčichinov však včas otevřeli záložní kyslíkové lahve a v pořádku dosedli na zem. Po přistání už rozdávali uvolněné úsměvy a Doug Wheelock mohl rozbalit transparent s pozdravem matce.

Zdravotní stav kosmonautů byl bezprostředně po návratu uspokojivý. Zatímco Fjodor Jurčichin se nyní svěří péči ruských lékařů, Walkerová a Wheelock projdou procedurami pozemské rehabilitace v USA.

Trojice kosmonautů, která ve vesmíru strávila 162 dní, se původně měla z ISS vrátit až 30. listopadu, ale jejich návrat byl uspíšen, protože v hlavním kazašském městě Astaně se 1. a 2. prosince uskuteční summit Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kvůli kterému bude uzavřen vzdušný prostor nad touto středoasijskou zemí.

Na ISS v současnosti zůstávají tři astronauti - ruští kosmonauti Alexandr Kaleri a Oleg Skripočka a americký astronaut Scott Kelly. Náhrada za trojici navrátilců už čeká v ruském Hvězdném městečku. Na ISS se vydá 15. prosince. „Už se nemůžu dočkat, až budu na vesmírné stanici a budu užitečný,“ prohlásil italský astronaut Paolo Nespoli. „Prý tam pro nás mají překvapení, ale co to je, to zjistíme až na místě,“ přidal Rus Dmitrij Kondratev.

Nadšení astronautů ale možná ochladne v průběhu vyšetřování závad na návratovém modulu. Příští rok totiž Američané uzavřou éru raketoplánů a jediným prostředkem pro cestování mezi Zemí a ISS zůstanou právě ruské Sojuzy.

Přistání Sojuzu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo