Výrobnu trhavin objevil zahradník

Kalifornie - Americká policie objevila v rodinném domě v Kalifornii rozsáhlou výrobnu výbušnin. Kromě velkého množství nebezpečných kyselin zajistila i několik kilo trhavin. Majitelem domu je údajně Američan srbského původu, kterého policie vyšetřuje za dvě přepadení bank. Zatím se nenašla žádná spojitost s teroristy.

Policie na výrobnu v obci Escondido u San Diega přišla jen náhodou. Majitel domu totiž dělal na zahradě pokusy s chemikáliemi a po nich na štěrkové cestě zůstala trocha výbušného prášku HMTD. Když o několik dní později zahradník na cestě pracoval s hráběmi, prášek se třením hrábí o štěrk zapálil a následný výbuch zahradníka lehce zranil. 

Úřady výrobnu trhavin označily za vysoce nebezpečnou. Vedle hotových výbušnin v ní našly také velké množství nebezpečných kyselin a dalších chemikálií, které se používají při výrobě trhavin.   

Přestože v případě zabavených výbušnin šlo o trhaviny označované jako PETN a HMTD, které nezřídka při sebevražedných atentátech používá al-Káida, nenašla zatím policie žádnou spojitost s touto teroristickou sítí.