Klaus v Rakousku brzdil obavy z Temelína i stavby dálnice

Geras (Rakousko) – Václav Klaus na společném setkání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem ujistil rakouské novináře, že i přes rozpočtové škrty bude stavba dálnice R52 spojující Brno s Vídní pokračovat. Plánované dálniční spojení, které na české straně prozatím končí v jihomoravských Pohořelicích, bylo jedním z hlavních témat setkání obou prezidentů v dolnorakouském klášteře Geras zhruba 15 kilometrů od Vranova nad Dyjí. Klaus s Fischerem také hovořili o přínosné spolupráci příhraničních regionů obou zemí.

Klaus během rozhovoru s novináři zdůrazňoval, že dlouhodobá stavba dálnice R52 není ohrožena, nicméně zavtipkoval, že si není jistý, zda se jí vůbec dožije. „Pro nás je to velmi důležitá věc a já mohu jen doufat, že se podaří rychle překonat všechny překážky a že ani nezbytné rozpočtové škrty nebudou brzdou české části této dálnice,“ uvedl.

Podle dolnorakouského zemského hejtmana Erwina Prölla, který se dnešní schůzky účastnil, bylo hlavní překážkou budování dálničního tahu „příhraniční plánování“. Je prý vděčný za to, že na české straně padlo před nedávnem rozhodnutí, kudy trasa povede. To umožnilo stanovit rakouskou trasu, dodal hejtman. Podle něj by na rakouské straně neměly být při posuzování dopadů na životní prostředí žádné problémy a stavba dalšího úseku ze Schricku k české hranici by mohla začít v roce 2013.

Politici obou států hodnotí vzájemné vztahy jako velmi dobré. Sporná témata ale existují. Jsou jimi hlavně temelínská atomová elektrárna a takzvané Benešovy dekrety, které po válce umožnily odsun německého obyvatelstva z tehdejšího Československa a vyvlastnění jeho majetku. Rakousko jadernou energii odmítá a žádá ustoupení od dostavby Temelína a jeho odstavení. Během dnešního setkání však Klaus uvedl, že Temelín v současnosti není aktuální téma, neboť v Čechách se mohutně rozvíjí fotovoltaický průmysl.

„Já bych chtěl potěšit rakouskou veřejnost. My jsme se teď dali na solární energii v České republice. Takže my nebudeme mít takovou potřebu nějaké nebezpečné energie do budoucna, a pak také věříme na globale Erwärmung - globální oteplování a nebudeme potřebovat tolik energie na vytápění do budoucna. To jsou pozitivní zprávy pro Rakousko,“ prohlásil s poukazem na boom slunečních elektráren v Česku.

/*json*/{"map":{"lat":48.882779593451,"lng":15.735168457031,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.803245536446,"lng":15.676116943359,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Klaus byl naposledy v Rakousku na oficiální návštěvě v březnu 2008. Fischer Prahu navštívil loni v květnu. Oba se pak sešli ještě loni v srpnu v Mikulově na hranici s Rakouskem, kde si připomněli 40. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího Československa.