Zimbabwský premiér chce hnát Mugabeho před soud

Harare – Podle zimbabwského premiéra by tamní prezident Robert Mugabe měl stanout před soudem kvůli porušení vzájemné dohody o dělbě moci. Tu oba státníci uzavřeli v roce 2008, aby vyřešili politickou nestabilitu v zemi po sporných volbách. Nynějšímu premiéru Morganu Tsvangiraiovi vadí, že s ním prezident prý nekonzultoval jmenování nových guvernérů. Prezidentská kancelář se k případu zatím bezprostředně nevyjádřila. Podle BBC však Mugabeho stoupenci nařčení odmítli.

Aktuální pře se týká deseti nových guvernérů provincií, které Mugabe jmenoval v říjnu. Podle premiéra Tsvangiraie šlo o jednostranný krok, který musí být zrušen, proto se v této věci obrátil na soud. Dohoda o dělbě moci prý Mugabemu ukládá poradit se před jmenováním významných činitelů s předsedou vlády, což údajně neučinil. Tsvangirai zároveň uvedl, že Mugabe vědomě porušil ústavu.

Mugabe stojí v čele této jihoafrické země od získání nezávislosti na Británii v roce 1980. Někdejší hrdina boje o nezávislost však stále víc čelí nařčením, že se u moci drží na úkor potírání opozice. Dohoda o dělbě moci má vypršet v únoru. Mugabe již oznámil, že v polovině příštího roku vypíše volby, které mají „ukončit“ koalici s Tsvangiraiem. Uskuteční se prý i tehdy, pokud vláda do té doby neprovede plánovanou ústavní reformu.