Potápěči objevili u britského pobřeží největší vápencový útes

Londýn – Britští potápěči při výzkumech u pobřeží Norfolku objevili největší vápencový útes na světě. Útvar, který podobně jako korálové útesy slouží jako útočiště mnoha živočichům, měří na délku přes 32 kilometrů. Rekordní útes je tvořen fosilizovanými ulitami malých mořských organismů. Jeho obyvateli jsou různé druhy ryb, například mořský ďábel s levhartími skvrnami, houby, mořští slimáci, mořské sasanky či korály. Ovšem druhová různorodost obyvatel útesu je mnohem širší, a proto vědci vyzvali k vyhlášení zóny chráněnou oblastí, aby tamní mořský život mohl být zachován.

Vědci Rob Spray a Dawn Watson zkoumají oblast už deset let. Úkolem dlouhodobého projektu Seasearch je za pomoci týmu dobrovolných potápěčů shromáždit informace o podmořském životě, který obklopuje britské břehy. Dvojice potápěčů se ponořila do mořských vod v Sheringhamu. A jen zhruba stovku metrů dál od břehu se dostali do prostředí plného života. Najít ohromný útes jen kousek od břehu je prostě fascinující, prohlásil Spray.

Mořská společnost, která Seasearch podporuje, nikdy o takovém útesu informace nedostala. Proto teď podněcuje potápěče, aby pokračovali v průzkumu oblasti. „Útesový komplex nás překvapil. Byly v něm dva metry vysoké oblouky i hluboké jeskyně. Některé části dokonce připomínají měsíční krajinu,“ popsal podmořskou scenérii Spray.

Tým již prováděl měření útesu. Kromě délky 32,18 kilometru se mu zatím nepodařilo určit, jak je široký.