Slovenská pravice ztratila ve volbách Bratislavu i Košice

Bratislava - Podle oficiálních výsledků byli ve slovenských komunálních volbách nejúspěšnější nezávislí kandidáti a ze stran opoziční levicový Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Slovenská pravice v komunálních volbách neuhájila svou tradiční baštu Bratislavu, ani Košice. Hlavní město tak povede nezávislý kandidát Milan Ftáčnik, kterého podporoval Směr. Stejná strana vyšle do čela Košic exministra zdravotnictví Richarda Rašiho. Primátoři s podporou Ficova Směru stanou v čele pěti z osmi krajských měst. Strany vládní koalice, kterou vede premiérka Iveta Radičová, si v sobotní významné zkoušce voličských nálad připsaly spíš skromné úspěchy.

Ftáčnik ještě před sečtením všech odevzdaných hlasů řekl, že mezi prvními kroky, které hodlá podniknout, budou rozhodnutí týkající se myšlenky takzvané otevřené samosprávy. Ftáčník tak porazil i někdejší známou herečku, diplomatku a poslankyni za vládní SDKU-DS Magdu Vášáryovou. Předseda nejsilnější koaliční strany Mikuláš Dzurinda se spolu s místopředsedkyní strany a ministryní spravedlnosti Lucií Žitňanskou shodl, že volby jsou pro středopravou koalici prohrou.

Vládní koalice ovládla pouze Trnavu a Bánskou Bystricu

Kandidát Směru-SD Richard Raši vystřídal také pravicového primátora v druhém největším městě Košicích. Strany vládní koalice ovládly pouze Trnavu a Banskou Bystricu, v Prešově obhájil primátorskou funkci nezávislý kandidát Pavel Hagyari.

Slováci v sobotu volili nové primátory, poslance a starosty ve 2 917 obcích. Nejlépe si vedli nezávislí kandidáti, kteří získali 979 měst a obcí, Směr-SD získal 599 měst a obcí. Třetí nejúspěšnější stranou je koaliční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se o ziskem 161 měst a obcí. Volby se podle volební komise budou opakovat ve 24 obcích.

K urnám přišla téměř polovina zapsaných voličů - 49,69 procenta. Volební účast tak byla o málo vyšší než před čtyřmi lety, kdy hlasovalo 47,65 procenta voličů. Před čtyřmi lety v komunálních volbách na Slovensku rovněž zvítězila tehdy vládní Ficova strana Směr. Pravice si ale tenkrát ještě udržela silné postavení v čele velkých měst.

Sobotní volby do obecních zastupitelstev jsou považovány za první významnější test pro vládu pravého středu premiérky Ivety Radičové, která se ujala moci po červnových parlamentních volbách. Ty přinesly nejvíce hlasů Ficovu Směru-SD. Nenašel však koaličního partnera, a vlády se proto ujala koalice čtyř stran pravého středu. Slovenský kabinet premiérky Radičové prosazuje program bolestných úspor, který má brzdit zadlužování země.