Volby v Moldavsku podle odhadů vyhrály prozápadní strany

Kišiněv - Prozápadně orientované strany se dnes podle předběžných odhadů staly vítězem moldavských parlamentních voleb. Naznačují to dva nezávislé průzkumy, které moldavské agentury provedly mezi odcházejícími voliči po uzavření volebních místností. Liberální demokraté premiéra Vlada Filata, Demokratická strana charismatického politika Mariana Lupua a liberálové úřadujícího prezidenta Mihaie Ghimpua dohromady podle prvního z průzkumů získali kolem 65 procent hlasů, zatímco dosud opoziční komunisté 26 procent.

Podle druhého průzkumu získala prozápadní koalice 56 procent a komunisté 34 procent hlasů. Výsledek obou průzkumů naznačuje triumf prozápadních politiků, i když ankety organizované těsně po uzavření volebních místností nejsou v Moldavsku příliš spolehlivé. Za volebního favorita byli v této nejchudší evropské zemi považováni spíš dosud opoziční komunisté. Oficiální výsledky lze očekávat během dnešní noci či v pondělí.

Moldavsko je považované za nejchudší zemi v Evropě. „Tři čtvrtiny lidí chtějí do unie, ale nevěří, že nás unie chce. Se špatnou infrastrukturou a hrozným hospodářstvím máme problém. Za patnáct let bude snad lépe,“ míní student Artjom Pyslar. Mnozí Moldavané však čekat nechtějí. Každý čtvrtý odjel za prací do zahraničí, nejčastěji do Itálie a Ruska, ale i do Česka. Domů posílají vydělané peníze, bez nich by se v nejchudší zemi Evropy žilo ještě hůř. Průměrný plat je zhruba čtyři tisíce korun a důchody jsou ještě nižší. 

O zlepšení životní úrovně v kampani mluvily všechny strany. Slibovaly především vyšší platy a důchody. Kampaň byla ostrá zvláště ze strany komunistů, kteří vládní koalici obvinili ze zadlužování státu a zhoršování sociální situace. Vadí jim i těsnější spolupráce s Rumunskem, přes které vede pro většinu Moldavanů cesta do Evropské unie.