Sníh a mráz zabily za víkend nejméně 13 Evropanů

Řím/Londýn/Vídeň - Vlna sněžení a mrazů, která tento víkend zasáhla Evropu od Británie přes Francii, Španělsko, Německo, Švýcarsko a Rakousko až do Chorvatska, si celkově vyžádala nejméně 13 lidských životů, z toho jeden i v ČR. Strážníci našli mrtvého bezdomovce na brněnské zastávce městské hromadné dopravy. Dva bezdomovci umrzli také v Marseille na jihu Francie. Největší daň si sníh vyžádal v Itálii, kde pod lavinami zahynulo pět turistů.

Dva muže zabila sobotní lavina na Monte Cusna v Alpách na severu Itálie. Čtyřiatřicetiletý muž zahynul na cestě do nemocnice, jeho devětačtyřicetiletý přítel podlehl zraněním až dnes ráno v nemocnici. V Lombardii strhla lavina čtyři muže na sněžnicích. Tři podlehli na místě, čtvrtý z příhody vyvázl jen s lehkými zraněními.

Lavina zabíjela dnes také v rakouských Alpách, kde poblíž Innsbrucku zahynul 55letý turista. V Německu vytvořilo silné sněžení v sobotu dopravní problémy. Doplatila na to posádka osobního auta v Porýní-Falci, které dostalo smyk a narazilo do stromu. Tři lidé přitom zahynuli. Na vrub počasí je zřejmě nutné přičíst i smrt 15letého Němce při havárii autobusu v rakouských Alpách. Autobus s výpravou bavorských lyžařů sjel ze silnice poblíž Söldenu, spadl z šestimetrového svahu a narazil na pilíř lyžařského podjezdu. Mladík zemřel po převozu do nemocnice, pět dalších bylo těžce zraněno a 30 lehce.

Ve Francii způsobil sníh mnoho dopravních nehod hlavně na jihozápadě. V regionu Dordogne sněhu napadlo až 20 centimetrů, takže odřízl několik vesnic a zpřetrhal elektrické vedení. Několik tisíc domácností zůstalo řadu hodin bez proudu. Sněžení a teploty kolem nuly hlásilo také Španělsko. V severní části země vánice nakupila silnější vrstvu sněhu, nastaly problémy s dopravou.

V Rakousku nasněžilo o prvním adventním víkendu v Alpách až 25 centimetrů sněhu, ve Vídni potom asi čtyři centimetry. Podle agentury APA ale mráz ani sněžení problémy zatím nepůsobily. Podle meteorologů není podobné počasí nijak výjimečné. V noci na sobotu spadly teploty na několika místech k minus deseti stupňům. Vůbec nejchladněji bylo na meteorologické stanici na vrcholku hory Brunnenkogel v Tyrolsku, kde ve výšce 3 440 metrů nad mořem naměřili minus 24 stupňů Celsia.

Intenzivní sněžení zasáhlo v sobotu i Chorvatsko, mnoho silnic pokryla silná vrstva sněhu a dostavily se dopravní problémy. Silniční pluhy nestačily nadílku odklízet a situace se lepšila jen pomalu. Mnoho lidí nechalo proto raději auto doma, aniž by je k tomu úřady musely vyzývat, uvedly zpravodajské servery.