Začíná soud s neúspěšným atentátníkem z Portlandu

Washington – V USA dnes začne soud s devatenáctiletým Mohamedem Osmanem Mohamudem. Američan somálského původu se v pátek snažil odpálit dodávku plnou výbušnin při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu v Portlandu ve státě Oregon. Policie už ho ale delší dobu sledovala a zajistila, aby připravená nálož byla nefunkční. Za pokus použít zbraň hromadného ničení mu hrozí doživotní vězení a pokuta až 250 tisíc dolarů.

Osman Mohamud zaparkoval auta s výbušninami v místě slavnostního rozsvěcení vánočního stromku a asi čtvrt hodiny před začátkem slavnosti se je pomocí telefonu pokusil na dálku odpálit. Místo exploze ale na sebe upozornil policisty, kteří ho v zápětí zadrželi. Vyšetřovatelům přiznal, že si vybral Portland jako město, kde by nikdo nečekal, že se něco podobného stane.

Mohamed Osman Mohamud:

„Chci, aby každý, kdo bude na té události, skončil buď mrtvý, nebo zraněný.“

Mladík na sebe upozornil e-mailem, v němž kontaktoval palestinské radikály. Od té doby byl pod drobnohledem FBI. Agenti se k němu dostali v převleku za islámské radikály. Údajně se jim svěřil, že o nějaké násilné podobě džihádu uvažoval už od svých patnácti let. Od svého odhodlání neustoupil ani po upozornění agentů, že na akci bude spousta rodin s dětmi.

V neděli lehlo popelem islámské centrum

V neděli v Oregonu neznámí pachatelé zapálili islámské duchovní centrum. Důvodem byl podle vyšetřovatelů zřejmě fakt, že jedním z jeho návštěvníků byl právě Osman Mohamud. Islámské centrum ve městě Corvallis prakticky celé lehlo popelem, ale plameny nikoho nezranily. Podle imáma tamní mešity jako zázrakem požár nezničil prostor k modlitbám.