Schwarzenberg potvrdil, že ukrajinský ministr požádal o azyl

Kyjev – Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na návštěvě v Kyjevě prohlásil, že české úřady posuzují žádost ukrajinského exministra Bohdana Danylyšyna o politický azyl. Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn je v české vazbě už 6 týdnů. Policie ho zatkla na žádost Ukrajiny, kde čelí obvinění z manipulování státních zakázek. Danylyšyn ale tvrdí, že obvinění jsou vykonstruovaná a celá kauza je politická.

Karel Schwarzenberg je vůbec první, kdo byl ochoten oficiálně potvrdit, že exministr skutečně zažádal v Česku o azyl. Jak dlouho budou české úřady jeho případ řešit, se ale nedá odhadnout. 

Danylyšyn tvrdí, že jeho pronásledování je jedním z kontroverzních počinů nové ukrajinské vlády, která vznikla poté, co prezidentské volby začátkem letošního roku vyhrál proruský kandidát Viktor Janukovyč.

Vůdci takzvané oranžové revoluce tvrdí, že nynější vláda postupuje proti opozici nedemokraticky. „Pan Danylyšyn není jediný člen bývalého kabinetu, kterého tajné služby vyšetřují a falsifikují proti němu obvinění,“ tvrdí například bývalý ministr zahraničí Boris Tarasjuk. 

Danylyšyn působil ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího letošního pádu. Na Ukrajině ho obviňují, že svými údajnými machinacemi státu způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionů korun).

Kyjev ale odmítá, že by Danylyšynovo stíhání mělo politický podtext. „Uplatňujeme opatření proti korupci u nejvyšších činitelů a nehraje žádnou roli, zda jde o člověka z minulé nebo současné vlády,“ říká Konstantyn Hryščenko, ukrajinský ministr zahraničí. „Jde o záležitost mezi právními orgány obou zemí, není v tom žádná politika,“ uvedl také na tiskové konferenci po jednání se Schwarzenbergem. 

Schwarzenberg potvrdil, že česká strana už obdržela z Ukrajiny veškerou dokumentaci nutnou k posouzení ukrajinské žádosti o Danylyšynovo vydání.