Solární loď přeplula za dva měsíce Atlantik

Miami - Největší loď na sluneční pohon zdárně dorazila na Floridu. Atlantik přeplula v rekordním čase - za 61 dní. Na moři strávila o dva dny méně než její solární předchůdkyně. Katamarán je dílem německého dobrodruha Rafaela Domjana, který s ním chce obeplout celý svět. Průměrná rychlost plavidla byla 14 kilometrů v hodině, maximální jen o deset kilometrů vyšší. Raphael Domjan si sestrojením tohoto plavidla, jeho celá horní paluba lodi je pokryta solárními panely, splnil svůj sen.

Katamarán se šestičlennou posádkou vyrazil z Monte Carla. „Vše probíhalo hladce. Neměli jsme žádné vážné technické problémy. Největší výzvou bylo počasí, kterému jsme se museli přizpůsobovat,“ vysvětlil kapitán lodi Patrick Marchesseau. Cílem akce bylo upozornit na možnosti využití obnovitelných zdrojů. Loď se proto za pár dní přesune do mexického Kankúnu, kde příští týden začíná Mezinárodní konference o změnách klimatu. Posádka a stavitel lodi věří, že tak přimějí přítomné politiky k diskusi.

Raphael Domjan:

„Mou snahou je ukázat, že už máme technologie, které mohou mnohé změnit. Není to tedy otázka zítřka. Dnes sice tuto loď na běžném trhu nekoupíte, ale nebude to tak napořád.“

Marchesseau přiznává, že řídit solární loď není nic snadného. „Když vyjíždíte z přístavu s normální lodí, máte s sebou dostatek benzínu na to, abyste v klidu dorazili do dalšího přístavu, kde natankujete. S touto lodí je to jiné. Ze začátku máte nabité baterie a pak spoléháte na slunce. Každý den tak musíte vyrovnávat výdej a příjem energie,“ připustil kapitán.

Sestrojení lodi stálo zhruba 310 milionů korun. Na její horní palubě je 38 tisíc fotovoltaických článků, které vyrábějí energii pro elekromotor a také nabíjejí baterie. Ty pak můžou loď pohánět tři dny, aniž by svítilo slunce. Z mexického zálivu plavidlo zamíří do San Francisca. Přes Sydney a Singapur se Suezským průplavem vrátí zpátky do Evropy.