Bílý dům: Tresty pracovníky WikiLeaks neminou

Washington – Když začal americký server WikiLeaks v neděli zveřejňovat tajné dokumenty americké diplomacie, Bílý dům to odsoudil a dodal, že podobné informace získávají všichni diplomaté na světě. Z částečného mlčení teď ale Spojené státy přešly do protiútoku. Pracovníky serveru WikiLeaks i ty, kdo stojí za úniky diplomatické pošty v amerických úřadech, označují za zločince, které nemine trest. Poprvé od propuknutí skandálu vystoupila také ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Vláda Spojených států výrazněji zareagovala na únik velké části důvěrné americké diplomatické pošty do médií, konkrétně ministři spravedlnosti a zahraničí. Zveřejnění utajovaných informací znovu ostře odsoudili a pohrozili tresty. Podle amerického ministra spravedlnosti Erica Holdera už Spojené státy vedou aktivní vyšetřování. „Když najdeme kohokoliv, kdo porušil americké zákony a ohrozil hodnoty a lidi, poženeme ho k odpovědnosti. Nebude záležet na jejich občanství ani místu pobytu,“ konstatoval ministr.

Ke skandálu se také poprvé od jeho propuknutí vyjádřila ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ta ujišťovala, že ani zahanbující odhalení, jako například získávání otisků prstů či čísel kreditních karet předních představitelů OSN, včetně generálního tajemníka Pan Ki-muna, nemohou narušit vztahy spojenců. Zveřejnění podle jejích slov kradených dokumentů přesto označila za útok na celé mezinárodní společenství.

Federální úřady už dostaly rozkaz omezit přístup svých zaměstnanců k důvěrným informacím a podrobit ho přísnější kontrole. Server WikiLeaks mezitím sám zveřejnil jen něco přes dvě stovky z celkem čtvrt milionu dokumentů, které tvrdí, že získal. Celý balík diplomatické korespondence ale mělo k dispozici pět světových médií, včetně deníků New York Times a Guardian. Média však v redakčních komentářích zdůraznila, že z publikovaných materiálů vynechala veškeré pasáže, jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit konkrétní osoby.