Vysoký představitel KLDR jede do Číny, tématem bude korejská krize

Pchjongjang - Severní Korea potvrdila, že má tisíce centrifug na obohacování uranu a hodlá pokračovat v jaderném výzkumu. Prohlášení přichází v době, kdy se o situaci na poloostrově mluví přinejmenším jako o vyhrocené. Ve Žlutém moři totiž mají společné cvičení armády Jižní Koreje a Spojených států, před týdnem po sobě navíc obě Koreje několikrát střílely. O krizi se bude mluvit i v Číně, kam na pracovní návštěvu jede předseda severokorejského Nejvyššího lidového shromáždění Čche Tche-pok.

Jeden z nejvyšších představitelů severokorejského režimu míří na návštěvu nejbližšího spojence, Číny. Peking už dříve vyzval šestici mocností, které jednají o severokorejském jaderném programu, aby se mimořádně sešly a pokusily se zklidnit situaci na poloostrově. Stejně jako Severní Koreji, ani Číně se moc nelíbí manévry armád USA a Jižní Koreje ve Žlutém moři, které jsou záměrně mohutnější než obvykle. Do cvičení se zapojila i americká letadlová loď s více než pěti tisíci námořníky na palubě. „Teď víme, že Severní Korea se nevzdá své vojenské politiky a jaderných zbraní. Chci ji ujistit, že v případě dalších provokací za to zaplatí,“ řekl jihokorejský prezident I Mjong-bak.

Susan Riceová, velvyslankyně USA při OSN:

„Velmi intenzivně jednáme s Čínou a dalšími zeměmi v regionu. A samozřejmě doufáme, že se Čína zodpovědně chopí vůdčí role ve snaze dosažení míru na poloostrově.“


Napětí mezi Severní a Jižní Koreou eskalovalo před týdnem, kdy ji se na jihokorejský ostrov Jonpchjong snesla sprška severokorejských granátů. Zůstali na něm čtyři mrtví.

Jihokorejci pálí vlajku KLDR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24