Italští a britští studenti protestují proti reformám škol

Řím - Tisíce studentů dnes vyšly do ulic velkých italských měst. Demonstracemi chtěli vyjádřit nesouhlas s reformou vysokých škol, o které má dnes hlasovat parlament. Studenti zablokovali centrum Říma a narušili dopravu v Palermu a v Neapoli. Policie proti nim použila slzný plyn, žádná vážná poranění ani hmotné škody ale hlášeny nejsou. Poslanecká sněmovna však i přes protestní akce reformu ve večerních hodinách schválila. Do ulic vyšli i studenti v Londýně, kteří protestovali proti razantnímu zvýšení školného na univerzitách a proti škrtům v univerzitních rozpočtech. 

Pod plakáty s nápisy „Jaká budoucnost mezi ruinami“ se dnes tisíce lidí vydaly od římské univerzity La Sapienza do centra města a k budově italského parlamentu. Přístupové cesty k němu blokují pořádkové síly, na které demonstrující házeli vajíčka a zeleninu. K překvapení turistů byla část dopravy v Římě odkloněna k fontáně di Trevi, která je obvykle pěší zónou. Na některých místech se účastníci pochodu střetli s policií. Protestní akce dnes začaly také v centru Turína a v Milánu, kde demonstranti asi na dvacet minut obsadili nádraží pro vnitrostátní spoje a způsobili zpoždění některých vlaků.

Cílem reformy je ušetřit asi devět miliard eur (240 miliard korun) a zrušit 130 tisíc míst ve školství do roku 2013. Podle této reformy mají být sloučeny nejmenší školy, do správních rad mají být dosazeni externí experti a má být omezen mandát rektorů. Odpůrci reformy tvrdí, že jejím cílem jsou jen úspory, například i tím způsobem, že již nebudou obnoveny smlouvy na dobu určitou pro desetitisíce vědců.

Pro reformu se dnes večer vyslovilo 307 poslanců, proti jich hlasovalo 252. Nyní plán musí potvrdit i druhá parlamentní komora Senát. Berlusconi odbyl dnešní protesty slovy: „Skuteční studenti sedí doma a učí se. Do ulic vyšli jen výtržníci.“ Premiér reformy obhajuje jako nezbytné pro modernizaci italského vzdělávacího systému. Studenti již plánují další protesty.

Účastnice protestu italských studentů:

„Vláda nemůže takhle plošně škrtat napříč celým univerzitním systémem. Spousta peněz se utratí zbytečně, a proto je potřeba reorganizovat využívání zdrojů. Samotné škrty nic nevyřeší.“

Britové se bouří proti vysokému školnému

Proti změnám na vysokých školách protestovali studenti i v Británii. Nelíbí se jim zvyšování školného a škrty v rozpočtech škol. Protest v metropoli provázejí akce i v dalších anglických městech a okupace některých univerzit.

Je to v tomto měsíci již třetí den demonstrací proti záměru vlády skoro ztrojnásobit univerzitní školné. První dvě demonstrace vyústily v násilí. Studenti se dnes chtěli podobnému vyústění protestů vyhnout. V mrazivém počasí před policií ustupovali, takže kolem Whitehallu a přilehlém West Endu demonstrovaly menší skupiny. Nejvíce se jich nakonec shromáždilo na Trafalgarském náměstí.

Další tisíce studentů protestují v Leedsu, Birminghamu, Sheffieldu, Liverpoolu a Manchesteru. Již několik dní pokračují okupace některých budov na řadě vysokých škol, mezi jiným na University College London, v Cambridge a v Newcastlu.

V Sheffieldu se protestující studenti zaměřili na poslaneckou kancelář Nicka Clegga, šéfa menší koaliční strany, liberálních demokratů. Clegg, stejně jako všichni liberálnědemokratičtí kandidáti před květnovými volbami, podepsal před televizními kamerami slib, že vysokoškolské školné zruší. Clegg v pondělí vyzval studenty, aby si vládní návrhy pořádně přečetli a do ulic nechodili.

Studentský protest v Británii
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24