V Pompejích se zřítil další dům

Řím - Už podruhé za jeden měsíc se v Pompejích zřítil dům. Nejprve se sesypal dům gladiátora a dnes se po mohutných lijácích sesunul k zemi i takzvaný dům moralisty. V Itálii proto sílí kritika ministerstva kultury, že nechává vzácnou památku chátrat. Ministr kultury byl dokonce vyzván, aby odstoupil.

Odborníci již roky upozorňují na špatný stav známé antické památky. Polovina města zahaleného popelem není turistům přístupná. O zchátralém stavu památky svědčí i fakt, že se za poslední měsíc zřítily hned dva domy – nejprve 6. listopadu dům gladiátora a dnes pak dům moralisty. Tady se zřítila kamenná zeď, která není původem starověká. „Tato stěna byla vybudována podle originálu, který byl zničen při bombardování za druhé světové války,“ říká archeolog Antonio Varone.

Pompeje

…jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Antické město v jihoitalské Kampánii v Neapolském zálivu bylo zcela zavaleno při erupci sopky Vesuv v roce 79 před naším letopočtem. Zbytky Pompejí, které se pod sopečným popelem dochovaly, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků.

Italský ministr kultury Sandro Bondi ujišťoval: „Situaci v Pompejích neustále sledují odborníci, se kterými jsem v přímém kontaktu.“ I tak je ale pod palbou kritiky, že pro Pompeje vláda nic nedělá.

Dům moralisty vděčí za své jméno nápisům v jídelně. Fresky na zdech totiž radí: „Drž své toužící oči daleko od žen jiných mužů“, „Z tvých úst by neměla vycházet nestydatá slova“ a „Pokud můžeš, vyvaruj se svárů a hádek, jinak jdi raději domů“.