Pan WikiLeaks má na krku Interpol

Lyon – Mezinárodní organizace kriminální policie Interpol pátrá po zakladateli kontroverzního serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Devětatřicetiletého Australana stíhá švédská justice, která ho podezřívá ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. Interpol vydal proti Assangeovi takzvané červené varování. Zakladatel serveru WikiLeaks mezitím prohlásil, že by americká ministryně zahraničí měla rezignovat, pokud se potvrdí, že chtěla, aby zaměstnanci jejího ministerstva sledovali diplomaty OSN.

Interpol zařadil Juliana Assangea na svůj seznam hledaných lidí na základě soudní žádosti Švédska. Podle mluvčího organizace ji policisté obdrželi 20. listopadu. Interpol vydal varování nejvyššího, tedy červeného stupně, což 188 členských států opravňuje hledané osoby předběžně zatknout a vydat zemi, která je bude vyžadovat. Podle Interpolu tento krok podezřelému nyní ztíží cestování.

Švédská prokuratura vydala svůj zatykač na Assangea v jeho nepřítomnosti. Podezřívá ho z toho, že se v srpnu tohoto roku ve Švédsku dopustil několikanásobného sexuálního obtěžování, znásilnění a nedovoleného nátlaku. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu minimálně dva roky vězení.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Za vším stojí tajné služby, tvrdí Assange

Obviněný spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. V úterý se obrátil na švédský nejvyšší soud a napadl zatykač, který na něj vydala švédská justice 18. listopadu. Assange se proti tomu odvolal, ale v odvolacím řízení bylo rozhodnutí soudu potvrzeno. Jako jediná možnost mu nyní zbylo obrátit se na nejvyšší soud. Obviněný už dříve naznačoval, že za jeho obviněními ze sexuálních deliktů mohou stát americké služby.

0Portál WikiLeaks, který se specializuje na odhalování tajných dokumentů, letos už dvakrát zveřejnil tajné dokumenty o válce v Iráku a spojeneckých operacích v Afghánistánu. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. V neděli začal publikovat první části z téměř čtvrt milionu tajných diplomatických depeší USA, což vyvolalo rozhořčení Washingtonu a rozčarování mnoha vlád.

Julian Assange mezitím začal střílet na nejvyšší posty. V rozhovoru pro časopis Time prohlásil, že by šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová měla rezignovat. Údajně nařídila zaměstnancům ministerstva zahraničí, aby špehovali diplomaty v OSN, jak to prý dokazuje diplomatická korespondence zveřejněná Wikileaks.

„Měla by odstoupit, pokud se ukáže, že je zodpovědná za nařízení americkým diplomatickým představitelům, aby se zapojili do špionáže v Organizaci spojených národů. Je to porušení mezinárodních smluv, které USA podepsaly,“ říká Assange.

Assange je nyní mimo Švédsko, kde ale přesně, se jen spekuluje. Podle britských listů je Assange v Británii a skrývá se. Vyhýbá se hotelům, neplatí kartou, netelefonuje mobilem. Údajně si prý i obarvil vlasy.