Diplomatický sbor EU za 75 miliard zatím funguje jen na papíře

Brusel - Ode dneška má formálně Evropská unie svůj vlastní diplomatický sbor s 8 tisíci diplomaty a úředníky. Jeho provoz bude stát ročně v přepočtu 75 miliard korun. Sbor ale prakticky nefunguje, potýká se s vážnými existenčními problémy. Unie totiž pořád ještě nemá schválený rozpočet na příští rok. Hrozí proto, že sedmadvacítka bude muset vznik sboru odložit.

V době, kdy většina členských států včetně Česka z důvodu šetření zavírá své ambasády, Evropská unie zřídila svůj diplomatický sbor. Takzvaná Evropská služba vnější akce (ESVA), v jejímž čele stojí Britka Catherine Ashtonová, přitom ode dneška funguje v podstatě jen na papíře.

Unie zatím ještě nemá schválený rozpočet na příští rok. Pokud se to nezmění, bude fungovat podle letošního, který s diplomatickým sborem nepočítal.  A proto hrozí, že sedmadvacítka bude muset vznik nového úřadu odložit. 

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle už minulý týden v Praze upozorňoval, že vybudování diplomatického sboru může trvat až několik let. Se vznikem nového úřadu počítá loni Lisabonská smlouva. 

Kritici navíc zdůrazňují, že diplomatický sbor je zbytečný. Jde o organizaci s 8 tisíci lidmi, který ročně vyjde na 75 miliard korun. Ty se přitom utratí například za obrněné limuzíny pro evropské diplomaty. Speciální auta ochrání před možným teroristickým útokem třeba i šest úředníků na téměř neznámém ostrůvku Vanuatu v Pacifiku.