„Hej, Sarkozy, proč nemáš rád cikány?“ zpívají v Rumunsku

Bukurešť - Tvrdý postup Francie při repatriaci Romů ze země vyvolal nedávno kritiku po celé Evropě. V poslední době debaty utichly. S vtipem a muzikou se nyní k problému vrací rumunská skupina Vama. Její poslední hit se totiž jmenuje „Sarkozy versus cikáni“. „Když jsem viděl, jak se vracejí po tak zvaném dobrovolném vyhoštění, okamžitě mě napadl refrén: Hej, hej, Sarkozy, proč nemáš rád cikány?“ říká zpěvák Tudor Chirila. „Hledáme lepší život, ale ty jsi rozhodl, že nemůžeme zůstat,“ zpívá dále rumunská skupina Vama, které pomohli také romští hudebníci a francouzský rapper Ralflo.

Vrací se tak k tématu, které v létě hýbalo Evropou. S humorem pojala prý nesmyslný pokus Francie pod vedením prezidenta Nicolase Sarkozyho vyřešit otázku nelegálních přistěhovalců. „Nezaměřili jsme se na tragické momenty vyhošťování, zajímá nás absurdita těch opatření. Ping-pong, který sehrála Francie a Rumunsko,“ vysvětluje Tudor Chirila.

Francie v létě tvrdě zakročila proti lidem bez povolení k pobytu, většinou právě Romům. Tisíce z nich posadila do letadel směrem do Bukurešti nebo Sofie. Romové, kteří tvoří až deset procent rumunské populace, ale doma často žijí v chudobě a čelí diskriminaci.

Kdyby kradli všichni cikáni, zmizela by Eiffelovka

Snu o lepším životě na západě se tedy rumunští Romové nechtějí vzdát. „Nic se nezměnilo, lidé se budou do Francie dál nelegálně vracet. A povolení k pobytu tam nedostanou. Je nesmysl tlačit na Rumunsko, aby Romy integrovalo, nedokáže to ani sama Francie,“ zlobí se Tudor Chirila.

Skupina také upozorňuje na to, že není dobré vynášet obecné soudy. Ironizuje proto obvyklá klišé a prezidentu Sarkozymu v textu vzkazuje: „Kdyby kradli všichni cikáni, už by dávno zmizela Eiffelovka.“