WikiLeaks: Sarkozy nevěřil českému předsednictví EU

Londýn/Paříž – Nicolas Sarkozy je egocentrický, nedůtklivý, hyperaktivní a nevyzpytatelný politik tyranizující své ministry a personál, který je současně brilantním taktikem a nejvíce proamerickým francouzským prezidentem od druhé světové války. Sarkozy také nedůvěřoval schopnosti českého předsednictví dostatečně vést Evropskou unii v řadě zahraničněpolitických záležitostí. Takový obraz francouzského prezidenta podávají americké depeše z velvyslanectví v Paříži, o nichž dnes informuje britský list The Guardian.

Server WikiLeaks v současné době postupně zveřejňuje více než čtvrt milionu tajných a důvěrných depeší amerických ambasád z celého světa, a odhaluje tak zákulisí mezinárodní diplomacie.

Podle zprávy amerického velvyslance Charlese Rivkina z prosince 2009 „lidé v Elysejském paláci… dělají vše pro to, aby nemuseli projevovat nesouhlas nebo aby nevyvolali jeho nelibost“. Velvyslanec uvedl, že Sarkozy „má jen málo politických, osobních nebo ideologických zábran, které by brzdily jeho globální ambice“. Stejný telegram oceňuje zahraničněpolitické úspěchy Sarkozyho, například zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu, návrat Francie do vojenské organizace NATO a prosazování Lisabonské smlouvy v EU.

Zpráva amerického velvyslance v Paříži Charlese Rivkina:

„Pro Sarkozyho je charakteristické, že bez váhání nebral ohled na záležitosti, které jsou citlivé pro další evropské státy. Snažil se tak udržet vedoucí úlohu v konkrétních záležitostech, u nichž pochyboval o schopnosti Čechů vést Evropskou unii poté, co Praha převzala v lednu 2009 předsednictví.“

Jiná depeše cituje britského diplomata, podle něhož bude Sarkozy uzavírat dohody s velkými hráči v Evropě, aniž by vzal dostatečně v úvahu menší státy, protože neumí jednat s „nedůležitými lidmi“. Američtí diplomaté si všímali také Sarkozyho manželství s Carlou Bruniovou a poklesu jeho osobní popularity.

Na oslavy vylodění nepozvali Merkelovou, aby nemuseli zvát Čechy

Z depeše amerického velvyslanectví v Paříži také vyplývá, že Francie nepozvala německou kancléřku Angelu Merkelovou na loňské oslavy 65. výročí vylodění západních spojenců v Normandii údajně proto, aby nemusela zvát i zástupce Polska, Itálie či Česka, které tehdy předsedalo Evropské unii. Na americké ambasádě to před oslavami klíčové operace druhé světové války takto vysvětloval francouzský diplomat Jean-David Levitte. Všichni pozvaní státníci by navíc podle něj na oslavách museli mluvit, což by prý „prodloužilo již tak dlouhé oslavy“.

Francouzi loni čelili kritice, že chtějí oslavy přeměnit pouze na francouzsko-americkou událost a setkání Sarkozyho s tehdy novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Velkou pozornost tehdy vzbudilo to, že Paříž na oslavu nepozvala britskou královnu Alžbětu II. Jedinými dalšími zahraničními státníky na oslavách byli britský premiér Gordon Brown a kanadský ministerský předseda Stephen Harper. Z americké depeše vyplývá, že je Francouzi pozvali kvůli tomu, že „měli doma tak velké politické potíže, že byl ohrožen osud jejich vlád“.

Sarkozy nechtěl vidět Eiffelovku nasvícenou tureckými barvami

Depeše pro nynějšího amerického prezidenta Baracka Obamu z roku 2009 charakterizovala francouzského prezidenta Sarkozyho jako „pragmatického a aktivistického politika, který může být brilantní, netrpělivý, nediplomatický, nepředvídatelný, okouzlující, novátorský a má v oblibě vrcholné schůzky“. Jeho slabostí prý je, že přichází s impulzivními návrhy bez potřebných konzultací. Jeho manažerský styl je prý vyčerpávající a ministři se obávají změn v kabinetu do té míry, že se bojí jet na dovolenou, aby mezitím nepřišli o místo. Prezident údajně povyšoval ty, kdo „jsou připraveni přijímat jeho záměry“, odsouval lidi s odlišným názorem a odvolával ministry za to, že s ním nesouhlasili.

Jeden telegram uvádí historku, kdy Sarkozyho letadlo změnilo trasu tak, aby neviděl Eiffelovu věž nasvícenou bílou a červenou barvou - na počest návštěvy tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. O nasvícení věže rozhodl pařížský socialistický starosta Bertrand Delanoë, zatímco Sarkozy je ostře proti členství Turecka v EU.

Chávez má informace od kubánské tajné služby

Z jiného tajného amerického diplomatického dokumentu z roku 2006 vyplývá, že venezuelský prezident Hugo Chávez získává citlivé informace přímo od kubánské tajné služby, které údajně důvěřuje téměř více než venezuelským špionům. Do venezuelské armády také začlenil milici v kubánském stylu a experti na Venezuelu již delší dobu uváděli, že kubánská tajná služba cvičí i osobní Chávezovu bezpečnostní jednotku. Depeše vyjadřuje znepokojení ohledně kubánského vlivu na Venezuelu, jež je jedním z hlavních dodavatelů ropy pro USA.

Chávez během 12 let, kdy zastává svůj úřad, navázal úzké vztahy s Fidelem a Raúlem Castrovými. Venezuela v této době dodávala komunistické Kubě levnou ropu výměnou za služby tisíců lékařů a dalších odborníků.

Nicolas Sarkozy s manželkou
Nicolas Sarkozy s manželkou
Více fotek
  • Nicolas Sarkozy s manželkou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1137/113618.jpg
  • Normandie si připomíná výročí invaze spojenců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/911/91033.jpg
  • Eiffelova věž nasvícená v tureckých barvách autor: ČT24, zdroj: europenews.dk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2143/214258.jpg
  • Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy autor: Yves Logghe, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195485.jpg
  • Hugo Chávez a Fidel Castro autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1044/104380.jpg