Zdravotníci bijí na poplach: Rusové kouří jako fabriky

Moskva – Zatímco Evropa považuje kouření za nešvar, Rusové se v tomto ohledu nijak neomezují a drží na zeměkouli smutný primát. Kouří skoro třetina populace - 43 milionů ze 139. Tabáku holdují vysokoškoláci i lidé se základním vzděláním. Cigarety jsou navíc dostupné - krabička vyjde asi na 25 korun. Tabáková reklama cílí hlavně na ženy a na mladé, které neodradí ani tradiční varovné nápisy.

Počet ruských kuřáků mezi muži se za posledních 10 let příliš nezměnil – tabáku holduje asi 60 procent mužů. Kouří ale více žen – nyní 20 procent, před deseti lety to bylo ještě 10 procent. S cigaretami se teď pustilo do křížku ruské ministerstvo zdravotnictví. V Moskvě rozjelo kampaň „Zdravé Rusko“ a kromě informací o škodlivosti kouření nabízí také pomoc těm, kteří chtějí s tabákem nadobro skoncovat. Od poloviny listopadu funguje v Moskvě horká telefonní linka a webová stránka, kde lidé najdou seznam nekuřáckých restaurací a kaváren. V metropoli s 11 miliony obyvatel je jich jen 33.

Podle mluvčí Světové plicní nadace Iriny Morozové platí na Rusy agresivnější protikuřácká kampaň. Prozatím by mohlo stačit, kdyby se ministerstvu zdravotnictví podařilo do země dostat dramatické zahraniční spoty a protlačit je na televizní obrazovky.

„Mezinárodní zkušenost ukazuje, že v zemích, které zaznamenaly výrazný úspěch v omezení kouření, jako jsou Austrálie, USA, Francie, Irsko nebo Anglie, použili v kampaních odstrašující záběry a dali je do kontrastu s líbivostí tabákové reklamy. Ukázali lidem skutečné důsledky kouření a pasivního kouření.“

Nekuřácké restaurace v Moskvě
Nekuřácké restaurace v Moskvě
Více fotek
  • Nekuřácké restaurace v Moskvě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2144/214386.jpg
  • Kampaň proti kouření autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2144/214383.jpg