Existuje mimozemský život? NASA zveřejní výsledky hledání

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes večer zveřejní výsledky výzkumu, jehož cílem bylo hledání mimozemského života. Výzkum budí značné pozdvižení na internetu a u vesmírných nadšenců. Podle Jana Koláře z České kosmické kanceláře se může oznámení týkat důkazu, že může existovat život na jiné základní bázi, než známe z pozemských podmínek.

Účastníky tiskové konference budou vědci, kteří se účastnili výzkumu Marsu nebo oblasti Saturnu. Kolář naznačuje možné výsledky bádání, některé mikroorganismy by podle nich mohly přežít v prostředí, kde je vysoká koncentrace arzenu, prvku, který je pro život na Zemi jedovatý. „To rozšiřuje významně možnosti, že by se tato forma života objevila v naší sluneční soustavě,“ uvedl Kolář.

Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře:

„Jakmile je cokoli spojeno s mimozemským životem, tak to vzbuzuje velkou pozornost a očekávání.“

Existuje více možností. Kromě Marsu, na který je upřena pozornost především kvůli objevu vody v pevném skupenství, jsou ve středu pozornosti měsíce Saturnu. „Kam se poděl vodík a co se děje s jeho sloučeninami, které jsou ve velké koncentraci v atmosféře Titanu? Co vodík spotřebovává?“ naznačil nezodpovězené otázky Kolář. Připomněl rovněž měsíc Enceladus, na jehož povrchu vědci objevili tekutou vodu. „Nikde jinde se tekutá voda neprokázala. Ve formě gejzírů dokonce tryská na povrch země,“ dodal.

Debata se rozvířila poté, co internetový blogař Jason Kottke spekuloval na svém blogu o tom, že vědci možná objevili mikrobiologické formy života na Saturnově největším měsíci Titanu.

Nadšenci, kteří si myslí, že vědci objevili mimozemšťany, budou však zřejmě zklamáni. Se studií, která bude zveřejněna v časopise Science, měli možnost se seznámit redaktoři vybraných vědeckých periodik. Na dotaz, zda NASA skutečně objevil mimozemský život, odpověděl jeden z nich záporně.