Evropa kvůli sněhu sotva jezdí a létá

Berlín/Paříž – Husté sněžení a mrazy trápí většinu západní a střední Evropy. Problémy v letecké, silniční i vlakové dopravě hlásí Británie, Německo, Švýcarsko, Francie, Polsko, Rakousko i Belgie. Londýnské letiště Gatwick kvůli sněhu nefunguje už druhý den, pro dnešek zrušilo dalších šest stovek letů. Mrazy si už v Evropě vyžádaly 28 lidských životů.

Husté sněžení v noci komplikovalo dopravu na německých dálnicích, které na severovýchodě země místy pokrylo až 15 centimetrů sněhu. Při dopravních nehodách zemřeli nejméně tři lidé. Problémy byly i na železnici, kde silný vítr strhal elektrické vedení a v některých místech na koleje spadly polámané stromy. V Bretani napadlo 25 centimetrů čerstvého sněhu, na jihozápadě Francie uvízly ráno ve sněhové mase stovky motoristů. Asi polovina vlaků Eurostar mezi Paříží a Londýnem nevyjela.

Řada evropských letišť ruší lety

Video Sníh ochromil dopravu v Evropě
video

Sníh ochromil dopravu v Evropě

Uzavřená zůstávají letiště ve skotském Edinburghu a už druhý den nefunguje také jedno z největších britských letišť, londýnský Gatwick. Uzavřeno by mělo být nejméně do pátku. Lety z mnoha jiných letišť nabírají velká zpoždění.

Na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Berlíně a Mnichově zapříčinilo sněžení doprovázené větrem další rušení letů. Ráno byly také zrušeny lety z Varšavy a také z budapešťského letiště Ferihegy - odtud hlavně do Německa a Británie, ale také do Prahy, Dublinu a Helsinek. Pařížské letiště Orly zrušilo deset procent spojů, letiště Charlese de Gaulla čtvrtinu. Většinu letů muselo zrušit také bukurešťské letiště, zpoždění nabírala letadla z Vídně.

Po údajně nejvydatnějším sněžení za desítky let se dnes po 36 hodinách otevřela ranvej ženevského letiště, na němž ale už druhou noc nedobrovolně strávily stovky pasažérů.

V německém regionu Saské Švýcarsko u českých hranic byl vyhlášen nejvyšší stupeň sněhové kalamity. Místy tam napadlo 30 centimetrů čerstvého sněhu. Silný vítr dokonal sněhové závěje, v nichž v noci na dnešek uvízlo několik nákladních a osobních aut.

Zpožďují se i vlaky, mnohé spoje nevyjely vůbec. Ráno byl přerušen provoz na trati z Lipska do Norimberku, stovky lidí strávily noc na dnešek na frankfurtském hlavním nádraží, problémy na železnici hlásí vedle Francie a Německa také Velká Británie.

Sníh v Belgii ochromil práci EU

Na belgických silnicích bylo dnes ráno napočítáno zhruba 600 kilometrů kolon způsobených sněhovou nadílkou. Dnes se v Bruselu koná schůzka ministrů vnitra zemí EU, na niž měl dorazit ministr vnitra Radek John. Kvůli počasí ale byla jeho cesta zrušena a Prahu zastupuje velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

Ve středu umrzlo v Polsku 10 lidí

Lidé se na mnoha místech nemohou dostat do práce a ve školách se neučí. V Polsku včerejší mrazivé teploty, kdy rtuť klesla až na minus 26 stupňů Celsia, nepřežilo 10 lidí, v úterý jich umrzlo osm. Po dvou obětech mají Rakousko a Litva. V Polsku od středečního odpoledne sněží, ve Varšavě a jiných oblastech středního Polska leží 30 až 40 centimetrů sněhu. Na varšavském letišti bylo zrušeno několik letů, jsou také hlášena zpoždění - to se týkalo kromě jiného i ranního letu do Prahy. Na tratích uvízlo několik vlaků, hlavně v oblasti Varšavy a Poznaně. V Leszně zůstalo bez tepla 30 000 domácností po poruše místní teplárny. Také na silnicích jsou potíže, na mnoha místech je doprava ochromená. Kamiony podle televize TVN24 neprojedou přes hranici směrem na Náchod.

V průběhu dne na většině území západní a střední Evropy přestávalo sněžit. Srážky by měly být menší i v následujících dnech. Meteorologové ale varují, že vlna mrazivých teplot ještě nějaký čas vydrží. Alpské země Rakousko a Itálie vyhlásily vysoké nebezpečí lavin. Situace je hrozivá zejména na italské straně v Jižním Tyrolsku a v Dolomitech.

Jih Evropy trápí záplavy

Itálii a Albánii zase překvapily prudké deště. Centrum Benátek se ocitlo pod vodou a v Římě vystupuje z břehů řeka Tibera. V severní Albánii vyhlásila vláda kvůli záplavám stav nouze. Voda tam zaplavila stovky domů, silnice a železnice.