WikiLeaks: USA se zajímaly o aktivity Omnipolu

New York - Spojené státy se v únoru 2006 zajímaly o financování chystané dodávky českého Omnipolu do Sýrie, kterou USA považují za rizikovou zemi. Na věc se dotazovaly rakouské vlády, protože podle amerických informací měla transakci financovat rakouská banka Bank Austria Creditanstalt (BA/CA). Z hlášení amerických diplomatů zveřejněných serverem WikiLeaks není patrné, zda se obchod nakonec uskutečnil. Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou a podle jeho dnešního vyjádření byla transakce v souladu s českými zákony.

Američané se podle diplomatické depeše obávali, že se „Sýrie připravuje na nákup reaktivních motorů pro výcvikové letouny od české dodavatelské společnosti Omnipol“. Rakouská vláda jim odpověděla, že BA/CA s Omnipolem přímo neobchoduje. Firma podle ní ale měla účet u její české dceřiné firmy HVB Czech. HVB u transakcí nad půl milionu eur potřebovala souhlas své mateřské firmy. Vysoký rakouský činitel, jehož jméno je ve zveřejněné depeši vynecháno, nicméně uvedl, že banka financuje Omnipolu pouze nákup amerického vojenského vybavení pro českou armádu.

Generální ředitel Omnipolu Michal Hon:

„Uvedené zprávy z depeší zřejmě hovoří o dodávce záchranných raketových motorků - pyropatron pro katapultáž pilotů pro letouny L-39, která proběhla zcela v souladu se zákony ČR, tedy se souhlasem ministerstva průmyslu a obchodu a dalších příslušných orgánů České republiky.“

Vývoz zbraní do Sýrie z ČR není možný bez souhlasu ministerstva průmyslu a obchodu. Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2006 bez bližších podrobností uvedla, že „zástupci společností a oficiálních institucí“ ze Sýrie, ale i KLDR a Íránu, jakožto zemí rozvíjejících raketové programy a zabývajících se výzkumem a vývojem zbraní hromadného ničení, se v roce 2006 v Česku zajímali „o některá konkrétní zařízení z oblasti strojírenské produkce“.

Američané informovali ČR o uniknutých depeších jen obecně

Spojené státy informovaly českou vládu ohledně masivního úniku amerických diplomatických depeší pouze obecně. Neseznamovaly ji tak s obsahem konkrétních hlášení týkajících se České republiky. Depeše, které postupně zveřejňuje server WikiLeaks, Američané podle tamního ministerstva zahraničí i nadále považují za tajné, a proto je s nikým nesdílejí.

„Naše ambasády a vysocí představitelé ministerstva zahraničí, kteří tento únik očekávali, kontaktovali jednotlivé země, včetně České republiky. Upozornili jsme je na to, co by podle nás mohlo v těchto dokumentech být. Probrali jsme to s nimi a obecně jsme jim popsali, co v nich je,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA Philip Crowley.

Karel Schwarzenberg na návštěvě USA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24