Eco o WikiLeaks: Tajné služby se zmůžou jen na opisování novin

Paříž - Italský spisovatel Umberto Eco vidí v aféře kolem tajných dokumentů zveřejněných serverem WikiLeaks „potvrzení toho, že každou složku, kterou si vede tajná služba kteréhokoli státu, tvoří výhradně výstřižky z tisku“. V dnešním článku pro francouzský list Libération autor Jména růže mimo jiné píše, že „mimořádná“ americká odhalení o sexuálních návycích Silvia Berlusconiho jen opakují to, co se už měsíce mohlo číst v kterýchkoli novinách, a pochmurná karikatura Muammara Kaddáfího je už dlouho potravou kabaretních umělců.

Kolem nynějších odhalení je podle Eca takový povyk proto, že říkají to, co už každý věděl: že totiž ambasády ztratily diplomatickou funkci a stala se z nich špionážní střediska. A za druhé to, že nějaký hacker může zachytit tajnosti nejmocnější země světa a zasazuje nezanedbatelný úder prestiži amerického ministerstva zahraničí. „Skandál tak vrhá do krize ani ne tak oběti jako 'katy'.“

Umberto Eco:

Hluboká podstata toho, co se stalo, tkví v tom, že zatímco dosud platilo, že moc může plně kontrolovat občana, teď, když už moc není schopna se ubránit hackerovi, vztah kontroly přestává být jednosměrný a stává se kruhovým.

Eco také s nadsázkou předpovídá, že když už nejde žádnou tajnou informaci umístit na síť, budou asi agenti napříště jezdit dostavníky a poselství se učit zpaměti. Je to „předznamenání budoucnosti ovládané pohybem zpět“, uvádí.

Turecko žádá kvůli depeším stíhání amerických diplomatů

Zveřejňování tajných amerických depeší serverem WikiLeaks vyvolalo zlostnou reakci v Turecku. Premiér Recep Tayyip Erdogan vyzval úřady, aby kvůli těmto dokumentům zahájily trestní stíhání některých amerických diplomatů. Reagoval na obsah depeše z roku 2004, v níž se mluvilo o korupci v jeho Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) na národní, provinční i místní úrovni a v nejužších rodinách ministrů.

„Slyšeli jsme od dvou zdrojů, že Erdogan má osm kont ve švýcarských bankách,“ napsal v roce 2004 tehdejší americký velvyslanec v Ankaře Eric Edelman. Podle něj byla vysvětlení původu majetku, která Erdogan poskytl, nedůvěryhodná. Turecký premiér dnes označil zprávy o něm a jeho straně za lži a špatné interpretace skutečnosti. Zvlášť důrazně popřel, že by měl nějaké peníze na kontě ve Švýcarsku. Turecko se domnívá, že za zveřejněním diplomatických telegramů stojí Izrael.

Ameriku znepokojuje organizovaný zločin v Izraeli

Také Izrael je námětem amerických depeší. Velvyslanectví USA loni upozornilo na prudký vzestup organizovaného zločinu v této zemi. Americký konzul v dokumentu konstatuje, že organizovaný zločin není v Izraeli ničím novým, ale že se zločinecký boj rozšiřuje a stupňuje.

Depeše amerického velvyslanectví v Tel Avivu:

„Izraelské gangy chtějí získat výhody na lukrativním trhu s narkotiky a prostitucí a v zájmu toho jsou ochotné k nemilosrdné válce mezi sebou bez ohledu na nevinné náhodné chodce.“

Depeše obsahuje detaily o známých zločineckých rodinách a také upozornění na to, že policie proti tomuto druhu zločinu nepostupuje tak razantně jako třeba proti terorismu nebo ohrožení národní bezpečnosti. Přitom nová generace organizovaných zločinců začíná používat účinnější zbraně a je v boji proti konkurenci odhodlaná k tvrdým akcím bez ohledu na důsledky.

Komentář Umberta Eca pro list Libération
Komentář Umberta Eca pro list Libération
Více fotek
  • Komentář Umberta Eca pro list Libération autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2146/214568.jpg
  • Recep Tayyip Erdogan autor: Burhan Ozbilici, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1236/123569.jpg
  • Izraelská policie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1496/149531.jpg