Nový Zéland se rozloučil s oběťmi z uhelného dolu

Wellington - Více než deset tisíc lidí se dnes zúčastnilo smutečního obřadu za 29 obětí důlního neštěstí na novozélandském Jižním ostrově. Pietního shromáždění ve městě Greymouth nedaleko místa neštěstí se zúčastnil také novozélandský premiér John Key. Mohutná exploze horníky uvěznila pod zemí 19. listopadu. Naděje na jejich záchranu pohasla pět dní poté, kdy dolem otřásl další silný výbuch. Těla obětí dosud nebyla vynesena na povrch.

Příbuzní na shromáždění přinesli upomínkové a osobní předměty havířů a pokládali je na černé podstavce nesoucí jejich jména. Památku obětí lidé uctili dvěma minutami ticha. Na vládních budovách v celé zemi byly staženy vlajky na půl žerdi.

Od druhého výbuchu, po kterém byli horníci prohlášeni za mrtvé, se důl otřásl ještě dvakrát. Exploze tuto neděli přitom ukázala, že v podzemí zuří požár. Záchranné týmy do dolu vtlačují inertní plyny a vodní páru, které mají oheň uhasit. Po vytlačení nebezpečných plynů z dolu začnou záchranáři podle policie snižovat teploty ve sluji. Podle odborníků však tento proces může trvat dlouho. Po první explozi se z dolu podařilo dostat dvěma lidem.